Trenażery do indoor cycling>

Indoor cycling cieszy się złą sławą jako potwornie nudny. Pomysł spędzania czasu na trenażerze, podczas gdy ty wpatrujesz się w ścianę, a wszystko to w pogoni za poprawą kondycji, wydawał się czymś szalonym. Dzięki pojawieniu się inteligentnych trenażerów i interaktywnych aplikacji firm trzecich, wzrosła popularność treningów indoor, które są o wiele łatwiejsze, a co najważniejsze, sprawiają więcej przyjemności. Jeśli chcesz zainwestować w trenażer trafiłeś na właściwy artykuł.

Czym jest inteligentny trenażer?

Inteligentne trenażery to interaktywne trenażery, które łączą się z aplikacjami do indoor cycling, takimi jak Zwift, TrainerRoad, Rouvy, aby kontrolować opór trenażera w celu odwzorowania wzniesień, wiatru i innych warunków jazdy. Aplikacje te mogą również prowadzić Cię przez treningi interwałowe oparte na wydajności, z automatycznie dostosowywanym oporem, aby utrzymać Cię w pożądanych strefach treningowych. Temat ten poruszyłem szczegółowo w artykule Zwift – wspaniały pomocnik na zimowy sezon

Dzisiejsze inteligentne trenażery komunikują się z aplikacjami innych firm na smartfonach, tabletach i komputerach za pomocą bezprzewodowych częstotliwości ANT+ lub Bluetooth. Brzmi to skomplikowanie, ale większość z tych trenerów i aplikacji automatycznie lokalizuje i łączy się za pomocą kliknięcia przycisku, więc w praktyce jest to zazwyczaj bardzo proste.

Na koło lub z napędem bezpośrednim?

Istnieją dwa główne rodzaje inteligentnych trenażerów: na tylne koło i z napędem bezpośrednim.

Inteligentne trenażery na tylne koło

Inteligentne trenażery na tylne koło działają jak klasyczne "głupie" trenażery - zaciskasz tylne koło na wsporniku, a koło opiera się na bębnie rolkowym. Bęben ten jest połączony z jednostką oporu, która komunikuje się z wybranym przez Ciebie ustawieniem i aplikacją, aby kontrolować opór odczuwany przez koło. Są to zazwyczaj najtańsze typy inteligentnych trenażerów i mogą powodować zużycie opon (specjalne opony są dostępne w celu złagodzenia tego problemu), jest to również najgłośniejszy typ trenażera. Kolejną wadą jest pomiar mocy, który z reguły jest mniej dokładny, a odczucia z jazdy często nie są tak dobre jak w przypadku trenażerów z napędem bezpośrednim.  

Trenażery z napędem bezpośrednim

Trenażery z napędem bezpośrednim wymagają zdjęcia tylnego koła i podłączenia roweru do trenażera za pomocą standardowej kasety i osi. Są one cięższe i droższe niż trenażery na koło, ale ceny stają się coraz bardziej konkurencyjne i mają wiele zalet.

Nie dość, że nie zużywają tylnej obudowy, są również cichsze i zapewniają bardziej realistyczne odczucia z jazdy. Zazwyczaj są również o wiele bardziej bogate w funkcje i dokładne niż trenażery na kółkach, jeśli chodzi o pomiar wydajności. Oczywiście, wpływ ma na to również cena.

Osobiście polecam niedrogi inteligentny trenażer na koło zamiast zwykłego, głupiego (t.j. nieinteligentnego) trenażera, ponieważ pozwala on na korzystanie z wirtualnych światów i treningów Zwift dzięki zmiennemu oporowi i pomiarowi mocy. Nie musisz nadpadać na bank, by móc sobie na niego pozwolić. Mój wybór padł na Tacx Flow Smart za ok. 1 079 zł który oferuje solidną specyfikację dla początkujących, jest łatwy w konfiguracji i obsłudze oraz zapewnia świetne osiągi za bardzo dobrą cenę.

Istnieje wiele rodzajów trenażerów z napędem bezpośrednim w różnych przedziałach cenowych, ale najlepsze z nich kosztują zazwyczaj powyżej 3 000 zł. Jeśli wydasz więcej, zauważysz poprawę w zakresie pułapu oporu, symulacji wzniesień, dokładności mocy i wyczucia jazdy. Niektóre z najbardziej znanych marek to Tacx, Garmin, Elite, Wahoo.

Oczywiście, potrzebujesz również akcesoriów, poniżej znajdziesz moje wskazówki:

- Ręcznik sportowy

- Duże bidony na wodę

- Mata lub inna forma zabezpieczenia podłogi

- Dobrej jakości lekka odzież, która dobrze odprowadza pot

- Wiatrak