Zwift – wspaniały pomocnik na zimowy sezon

Tagi:
Zwift – wspaniały pomocnik na zimowy sezon  >

Czym jest Zwift?

Zwift to coś w rodzaju gry komputerowej, która pozwala na podłączenie smart trenażera do komputera, tabletu, telefonu lub smart TV. Pozwoli Ci to na jazdę z innymi rowerzystami w wirtualnym środowisku, pomagając złagodzić nudę związaną z sezonem zimowym.

Oprócz klasycznych przejażdżek w wirtualnym świecie Zwift oferuje także rywalizację z innymi kolarzami w wyścigach. Masz również dostęp do treningów zaprojektowanych przez profesjonalnych trenerów, które mogą być wykonywane w grupach z zawodnikami trenującymi z tą samą intensywnością w oparciu o procent ich FTP*. 

*FTP - Functional Threshold Power, co oznacza Funkcjonalną Moc Progową. Definicja mówi, że jest to maksymalna możliwa średnia moc, z jaką kolarz jest w stanie jechać przez jedną godzinę.

Kto może używać Zwiftu?

Na Zwift dostępnych jest dziewięć map: ogromna mapa bazowa Watopia, mniejsze mapy Londynu, Nowego Jorku, Richmond, Harrogate i Innsbrucka. Ostatnio dodano także kilka nowych światów Zwift, z trasami dostępnymi teraz wokół Francji, Paryża i ostatnio na wyspach Makuri.

Podczas gdy trasy w Richmond i Innsbrucku są replikami szosowych mistrzostw świata z 2015 i 2018 roku, Watopia to fikcyjny świat, który został odwzorowany gdzieś na Wyspach Salomona. Nowy Jork oferuje trasy zbudowane w większości w granicach Central Parku. Mapa Francji była bardzo oczekiwanym wydaniem, ponieważ zawiera wirtualną replikę budzącego obawę Mont Ventoux, podczas gdy Paryż jest fajną trasą słynnej mety ostatniego etapu Tour de France.

W maju Zwift udostępnił nową mapę o nazwie Makuri Islands, która zawiera różne rodzaje dróg, w tym proste i kręte, gruntowe i brukowane, a kolarze mogą podziwiać zielone pola i lasy pełne mistycznych stworzeń, kwiatów wiśni i świątyń.

Ile kosztuje Zwift?

Nie jest za darmo. Zwift kosztuje 14,99 euro miesięcznie, ale można anulować subskrypcję w dowolnym momencie. Nie musisz się nawet zobowiązywać - wszyscy nowi członkowie otrzymują siedmiodniowy bezpłatny okres próbny.

Czego potrzebujesz, by móc używać Zwift?

Jeśli chcesz korzystać ze Zwift, potrzebujesz smart trenażera. Dobrym wyborem dla są marki takie jak Wahoo czy Tacx. Trenażery te zazwyczaj posiadają bezpośredni napęd, wbudowany miernik mocy i zmienny opór. Trenażery mierzą Twoją moc, a następnie przesyłają te dane do Zwift, aby zasilić Twojego wirtualnego kolarza. Zmienny opór na inteligentnych trenażerach pozwala również poczuć się jak podczas jazdy w świecie online, więc kiedy jedziesz pod górę na ekranie, opór wzrośnie, a kiedy jedziesz w dół, zmniejszy się. Więcej szczegółowych informacji na temat smart trenerów znajdziesz w następnym artykule.

 

Jeśli chodzi o odzież, do treningu w pomieszczeniach im mniej warstw tym lepiej. Osobiście noszę klasyczne spodenki kolarskie z dobrą wkładką, żeby nie bolał mnie tyłek. A jako kolejny element mojego zestawu do ćwiczeń, noszę lekką koszulkę funkcyjną, która dobrze odprowadza pot. Ponieważ trening w pomieszczeniach staje się coraz bardziej popularny, niektóre marki stworzyły już odzież rowerową zaprojektowaną specjalnie na trenażer. Ich specyfika polega na tym, że są wykonane z bardzo cienkich, lekkich i oddychających materiałów. Na przykład, spodenki mogą być nawet w 80% wykonane z siatki, która gwarantuje doskonałą wentylację.

Podczas treningu w czterech ścianach pocisz się dużo bardziej, dlatego przewiewna i lekka koszulka jest bardzo pomocna. Oprócz odzieży, jako dodatkowe wyposażenie do treningu na sali, stosuje się również specjalną matę do ćwiczeń, która nie tylko pochłania pot, ale również tłumi drgania i hałas z trenażera. Mata stanowi odpowiednią pomoc, szczególnie w przypadku mieszkań w bloku.

Nie zapomnij mieć pod ręką ręcznik, bo na pewno będziesz się bardzo pocić, a pot kapiący do oczu nie jest przyjemny. Możliwe, że będziesz potrzebował również wentylatora.

Jakie możliwości oferuje Zwift?

Prawdopodobnie w Zwift najbardziej zainteresuje Cię tryb workout i tak zwane "przejażdżki grupowe". Podczas group rides wszyscy zawodnicy trenują na tym samym poziomie - w oparciu o ich procentowe FTP. Oczywiście aplikacja ma również charakter serwisu społecznościowego, dzięki czemu można dodawać znajomych, organizować z nimi wspólne przejażdżki. Kolejną cechą jest możliwość wyboru dużej ilości treningów. Możesz spróbować testu FTP, indywidualnych treningów opartych na czasie lub rodzaju ćwiczeń.

Zupełnie osobnym działem są wyścigi. Tak! Na Zwift możesz ścigać się w różnych wydarzeniach. Wyścigi na Zwift są publikowane albo na ekranie menu głównego przed rozpoczęciem gry, albo w aplikacji towarzyszącej. Oczywiście są też kategorie wyścigów. Są one oparte na Twoim FTP: 

A: 4,0 w/kg FTP, bądź wyższy

B: 3,2 w/kg do 4,0 w/kg FTP

C: 2,5 w/kg do 3,2 w/kg FTP

D: Mniej niż 2,5 w/kg FTP

Wielką nowością są Mistrzostwa Świata na Zwift, gdzie możesz wziąć udział w etapach otwierających i zakwalifikować się do Zwift e-mistrzostwa świata.

Osobiście używam Zwiftu już trzeci sezon, właśnie w okresie zimowym jest to świetny i ciekawy sposób na utrzymanie kondycji. Próbowałem kilku wyścigów, zawodów, sesji treningowych.  Zwift szczyci się również prestiżem, np. często organizują treningi ze znanymi kolarzami, ja odbyłem grupową jazdę z Mathieu van der Poel.  W pamięci utkwił mi również Tour de Zwift, gdzie trzeba brać udział w każdym okrążeniu wyścigu, więc doświadczyłem czegoś w rodzaju małego Tour de France. Nigdy nie jeździłem zimą na szosówce, nie lubię zimnej pogody, po prostu mi to nie odpowiada. I to właśnie dzięki Zwiftowi znalazłem odpowiednią alternatywę dla siłowni.