5 RAD, KTÓRE POMOGĄ CI PRZYGOTWAĆ SIĘ DO PIERWSZYCH WYŚCIGÓW

Tagi:
5 RAD, KTÓRE POMOGĄ CI PRZYGOTWAĆ SIĘ DO PIERWSZYCH WYŚCIGÓW>

WYBIERZ ODPOWIEDNIĄ KATEGORIĘ

Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze szosowym czy górskim, kiedy myślisz o tym, żeby wziąć udział w wyścigu, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wybór odpowiedniej kategorii. Jeśli masz świetną formę, przejeżdżasz 10 000 km rocznie lub więcej i chcesz się regularnie ścigać, warto złożyć wniosek o licencję wyścigową w lokalnym związku kolarskim. Posiadając licencję kolarską, możesz brać udział w wyścigach w odpowiedniej kategorii wiekowej. Jeśli jeździsz mniej, ale masz serce rajdowca, istnieje opcja w postaci tzw. maratonów rowerowych. Musisz tylko wybrać odpowiedni wyścig, zapisać się i śmiało ruszaj.

WYBIERZ ODPOWIEDNIĄ TRASĘ

W maratonach kolarskich zazwyczaj zawsze jest kilka tras do wyboru. Trasy podzielone są według stopnia trudności od mniej wymagających do takich, które będą wyzwaniem nawet dla profesjonalistów. Z tego powodu nigdy nie przeceniaj swoich możliwości i wybierz trasę o parametrach zbliżonych do Twojego normalnego treningu. 

 

PODCZAS PRZYGOTOWAŃ WEŹ POD UWAGĘ INTENSYWNOŚĆ

Wyścigi kolarskie mają bardzo specyficzną atmosferę. Na starcie stoisz z innymi rowerzystami o różnych umiejętnościach. Po starcie wyścigu od razu wybuchają "bomby", które przesiewają grupę. Aby przetrwać taką selekcję i złapać grupę o podobnej do Ciebie wydajności, musisz dołączyć do treningu jednostki treningu interwałowego, w których skupiasz się na rozwijaniu się powyżej progu mleczanowego. Dla tych z Was, którzy trenują bez monitorowania tętna i mocy, jest to próg, po przekroczeniu którego nie będziecie w stanie rozmawiać ze względu na efekty mocy i szybkiego oddechu.

JEDZENIE I NAWADNIANIE ORGANIZMU PODCZAS WYŚCIGU

Podczas wyścigu będziesz nastawiony na maksymalny wysiłek, więc może Ci się zdarzyć, że pod wpływem adrenaliny i endorfin zapomnisz o jedzeniu i piciu. Jest to najgorsza rzecz, jaka może Ci się przytrafić, ponieważ po około godzinie maksymalnej wydajności wyczerpiesz swój glikogen, co może spowodować, że Twój organizm się „wyłączy”. Potem pozostanie Ci jedynie „snucie” się po trasie wyścigu, bądź rezygnacja z niego. Podczas wyścigu pedałujesz z pełną mocą i dlatego zjedzenie czegoś solidnego jest ważne. Z tego powodu polecam zabrać ze sobą żele energetyczne, które wystarczy wcisnąć do ust i popić wodą. Zalecam spożywać żel co godzinę i zawsze popijać go tylko zwykłą wodą. Co do samego picia - pij zgodnie z indywidualnymi potrzebami. W jednej butelce miej ze sobą napój jonowy, a w drugiej zwykłą wodę. Na stronie Holokolo można znaleźć wysokiej jakości żele i napoje firmy Powerbar, których używam podczas moich wyścigów.

NIE ZAPOMNIJ O PODSTAWOWYM SERWISIE

Bardzo ważne podczas wyścigów jest zaopatrzenie się w podstawowe narzędzia. Klucz uniwersalny, dętka, pompka i łyżka do opon zawsze się przydadzą. W przypadku awarii jasne jest, że prawdopodobnie nie wygrasz wyścigu, ale zawsze lepiej go ukończyć i potraktować jako dobry trening, niż zostać gdzieś w lesie i nie skończyć go w ogóle.

Obecnie masz do wybory nieograniczoną ilość imprez rowerowych i tylko od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w przygotowaniach do Twojego pierwszego wyścigu. I na koniec nie zapomnij: "Wygrana nie jest ważna, ważne jest, aby wziąć udział!".