W jakich formacjach jeździ peleton kolarski?

Tagi:
W jakich formacjach jeździ peleton kolarski?>

FORMACJE PELETONU

W ostatnim wpisie omówiliśmy podstawowe zasady, których należy przestrzegać, jeśli dopiero zaczynasz jeździć w peletonie kolarskim. Gdy już opanujesz te podstawowe zasady i jazda w grupie rowerzystów nie stanowi dla Ciebie problemu, pora zapoznać się z podstawowymi formacjami kolarskimi, w których może się poruszać „paczka” rowerzystów. Znajomość podstawowych formacji jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa i efektywności treningu grupowego.

FORMACJA ZA SOBĄ

 • Umiejscowienie rowerzystów - rowerzyści jadący w takim szyku poruszają się jeden za drugim w ciasnej odległości. Regularnie zmieniają się na szczycie peletonu zgodnie z ustalonymi interwałami lub docelowym tempem grupy.
 • Kiedy zawrzeć taką formację? - ta formacja jest odpowiednia w miejscach, gdzie droga jest wąska i nie ma krawężnika, lub jeśli jedziecie w nieparzystej liczbie, najlepiej do 10 członków.
 • Wady formacji - jeśli jedziecie w liczbie większej niż 10 osób, Wasz peleton będzie miał około 17 m długości i kierowcy będą mieli problem z wyprzedzeniem Was w bezpieczny sposób. W praktyce - w większości przypadków wygląda to tak, że nawet jeśli drugi samochód jest na przeciwległym pasie, kierowca, który Was wyprzedza, po prostu go ignoruje i niezależnie od Was zaczyna manewr. Kiedy zrozumie, że prawdopodobnie mu się nie uda, dosłownie wepchnie się w Waszą formację. W ten sposób będzie stanowić zagrożenie „tylko” dla Was. Dlatego jeśli w peletonie bierze udział więcej niż 10 rowerzystów, warto rozważyć inną formację lub podzielić się na kilka mniejszych grup.

PODWÓJNA FORMACJA

 • Rozmieszczenie rowerzystów - rowerzyści jadący w takiej formacji poruszają się po dwóch w parze.
 • Kiedy zawrzeć taką formację? - ta formacja jest odpowiednia na szeroką drogę z dostatecznie szerokim krawężnikiem i przy peletonie, który składa się z 10 lub więcej rowerzystów.
 • Zalety tej formacji - w krajach rozwiniętych taka formacja jest nawet przewidziana w ustawie o ruchu drogowym, ponieważ przy jej formowaniu długość peletonu zmniejsza się o połowę. Ponieważ w tej formacji zawsze jeździcie obok siebie, zajmujesz na drodze tyle samo miejsca, co sam pojazd. W rezultacie kierowcy muszą Was szanować i wyprzedzać jako pojazd, tj. tylko wtedy, gdy naprawdę nic się nie dzieje na przeciwległym pasie. W ten sposób Twoje bezpieczeństwo na drodze szybko wzrośnie. Ale na praktyce wygląda to tak, że zostajecie strąbieni, niektórzy spryskują Was wodą ze spryskiwaczy, możesz nawet doświadczyć kilku „ciepłych słów” o wulgarnej naturze.
 • Wady formacji - upewnij się, że taka formacja jest legalna w kraju, w którym jeździsz.

FORMACJA PODCZAS BOCZNEGO WIATRU

 • Umiejscowienie rowerzystów - zasada jest taka, że ​​rowerzyści jeżdżą przy bocznym wietrze i umiejscawiają się pod kątem na drodze zależnie od kierunku, z którego wieje wiatr.
 • Kiedy zawrzeć taką formację? - w praktyce używana jest na długich odcinkach, na których grupa porusza się podczas wiatru wiejącego z boku.
 • Jak powstaje ta formacja – tworzy ją łagodne odchylenie od linii prostej za jeźdźcem przed tobą, w stronę przeciwną, z której wieje wiatr. Jeśli więc poczujesz opór z prawej strony, będziesz przesuwał się za jeźdźcem przed tobą bardziej w lewo i odwrotnie.
 • Zalety formacji - bardzo skuteczna formacja w walce z bocznymi wiatrami.

FORMACJA KARUZELA

 • Umiejscowienie rowerzystów - zasada jest taka, że ​​rowerzyści jeżdżą jeden za drugim.
 • Kiedy zawrzeć taką formację? - w praktyce zawierana jest podczas wyścigów lub treningu interwałowego w celu uzyskania maksymalnej intensywności.
 • Jak powstaje karuzela? - rowerzyści zmieniają się w krótkich odstępach czasu. Następnie, zaraz po wymianie, kolarz jak najszybciej spada na ostatnią pozycję.
 • Zalety formacji - efektywne i bardzo szybkie formowanie.
 • Wady formacji - wymagająca kondycyjnie i technicznie, odpowiednie dla zaawansowanych kolarzy.

Z tego artykułu dowiedziałeś się ważnych informacji o formacjach kolarskich, które możesz napotkać podczas grupowego wypadu lub wyścigu. Bez względu na to, którą z wymienionych formacji wybierzesz na treningu, w pierwszej kolejności zwracaj uwagę na bezpieczeństwo. Wiwat sport!