POCZĄTKI W KOLARSKIM PELETONIE>

W końcu udało nam się opanować pandemię i powoli będziemy mogli znów zacząć spotykać się na masowych wycieczkach rowerowych czy imprezach. Wielu z was zafascynowała się jazdą na rowerze podczas pandemii, kupując sobie super sprzęt i nabijając kilometry w indywidualnej jeździe. Prawdopodobnie masz już dość przejażdżek solo, czas spróbować jazdy w grupie. Może wydaje ci się, że wystarczy zakręcić się przy jakiejś grupie kolarzy i tyle, bo oglądając swoje ulubione wyścigi w telewizji taka jazda wcale nie wygląda na trudną.

Uwaga - zanim zdecydujesz się na jazdę w większej grupie rowerzystów, konieczne jest poznanie podstawowych zasad i ich przestrzeganie. Jazda w peletonie kolarskim to zdecydowanie jedno z wielkich przeżyć z adrenaliną, których powinien doświadczyć każdy kolarz. Jeśli zastanawiasz się nad jazdą w peletonie rowerowym lub już w nim jedziesz, ale często gesty, które pokazują twoi towarzysze, to dla ciebie wielka nieznana, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ I SKUPIENIE

Jazda w peletonie kolarskim to nie tylko piękne i pełne adrenaliny przeżycie, ale także odpowiedzialna aktywność. Z własnego doświadczenia radzę znaleźć grupę, w której będą doświadczeni strzelcy, którzy będą w stanie wprowadzić cię w świat peletonu. Szybko zrozumiesz podstawowe czynności i zdobędziesz umiejętności niezbędne do takiej jazdy.

Pamiętaj, że będziesz się poruszał w grupie rowerzystów, którzy jeżdżą w niewielkich odległościach ze stosunkowo dużą prędkością. Podczas takiej jazdy odpowiadasz nie tylko za siebie, ale także za innych. Oznacza to, że jeśli popełnisz błąd, cała grupa odczuje konsekwencje. Dlatego jeśli wybierasz się na wycieczkę grupową, niezwykle ważna jest ostrożność i pełna koncentracja podczas jazdy.

KOMUNIKACJA W PELETONIE

Bezpiecznej jeździe w peletonie pomaga sama komunikacja, która zwykle odbywa się poprzez zwykłą gestykulację. Poszczególne działania omówimy poniżej.

JAZDA POZYCYJNA W PELETONIE 

Największą zaletą jazdy na rowerze w grupie jest wykorzystanie turbulentnego przepływu powietrza na swoją korzyść. Oznacza to, że twoja grupa będzie się poruszać, korzystając z płynącego prądu, co pomaga zmniejszyć opór środowiska. Pozwala to na szybsze poruszanie się przy mniejszym wysiłku. Podczas takiej jazdy w peletonie zawsze będziecie się zmieniać na różnych pozycjach

  • Pozycja na szczycie peletonu - pozycja najbardziej odpowiedzialna, ponieważ prowadzisz peleton kolarzy, którzy są tuż za tobą. Mają ograniczony widok na drogę, dlatego konieczne jest wybranie idealnego toru i wysyłanie jasnych sygnałów o sytuacji na drodze. 

  • Pozycja pośrodku peletonu - w tej pozycji ważne jest, aby zaufać kolarzowi przed sobą i dać się prowadzić. Nie musisz się denerwować, wszystko, co musisz zrobić, to prowadzić rower i dzielić się sygnałami za pomocą gestów.

  • Pozycja na końcu peletonu - w tej pozycji również ważne jest, aby ufać kolarzowi przed sobą i być prowadzonym. Widoczność jest tu ograniczona, więc nie musisz się też denerwować - wystarczy prowadzić rower, sygnały płynące z końca nie muszą już być przekazywane. Jeśli chodzi o trening, to najwygodniejsza pozycja, w której można chwilę odpocząć.

UWAGA NA KOŁA

To jedna z najważniejszych zasad jazdy grupowej w dowolnej formacji, bo jeśli napotkasz rower z rowerzystą przed sobą i wykona on nieoczekiwany ruch zderzycie się kołami i najprawdopodobniej skończy się to upadkiem. Dlatego zawsze powinieneś być za rowerzystą jadącym przed tobą. 

ZWRACANIE UWAGI NA DZIURY

Nasze drogi można porównać do szwajcarskiego sera - dziury, wyłomy i doły są tutaj chlebem powszednim, dlatego podczas jazdy na czele grupy należy wybrać najlepszy możliwy tor. Konieczne jest również zwrócenie uwagi jadących za tobą rowerzystów na odcinek, na którym występują nierówności. Czynność ta jest bardzo prosta - wskazujesz palcem lub dłonią miejsce, w którym będą zlokalizowane doły i jednocześnie od razu wybierasz idealny tor.

Gesty muszą wywołać w „pociągu” reakcję łańcuchową - wszyscy rowerzyści jadący w rzędzie wskażą odcinek, w którym znajdują się dziury. Cała grupa będzie poruszała się po idealnym torze wybranym przez jeźdźca z przodu. Żaden z rowerzystów nawet nie odczuje przeszkody. Doły należy pokazać z dużym wyprzedzeniem. Bo jeśli ta operacja nie zostanie wykonana poprawnie, istnieje ryzyko uszkodzenia roweru, które może doprowadzić do wypadku.  

ZAKOMUNIKOWANIE ZMIANY KIERUNKU JAZDY

 „Miganie“ zmiany kierunku jazdy jest bardzo ważne, szczególnie w momencie skrętu. Odpowiednio wyciągniętą ręką wskażemy, w którą stronę chcemy się udać.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa zmianę kierunku powinno zakomunikować się przed samą akcją, gdyż np. do bezpiecznego przekroczenia skrzyżowania z zakrętem 90 stopni konieczne jest trzymanie kierownicy obiema rękami.

OBJAZD PRZESZKODY

Podczas każdej jazdy zdarza się, że peleton musi ominąć przeszkodę. Gest ominięcia przeszkody jest pokazany w następujący sposób - prawą rękę kładziesz za plecami i machasz nią w stronę, w którą będziesz omijał przeszkodę.

UWAGA, STAJEMY

Bardzo ważny znak, bo jako grupa jedziecie z dużą prędkością, np. w mieście, gdzie może was zatrzymać sygnalizacja świetlna, albo poza miastem, gdzie czegoś nieoczekiwanego może zmusić cię do zatrzymania. Bez względu na powód, potrzebujesz trochę czasu, aby bezpiecznie zatrzymać grupę. Dlatego znak ten musi nadejść z odpowiednim wyprzedzeniem i widocznością.

Możesz to zastosować na kilka sposobów. Pierwszym sposobem jest podniesienie prawej ręki z otwartą dłonią. Ale znamy również inne sposoby, na przykład kładziesz prawą rękę pod kątem 90 stopni w łokciu w dół lub w górę, podczas gdy dłoń jest ponownie otwarta. Sygnał ten jest bardzo ważny i dobrze jest go podkreślić, w zależności od okoliczności, energicznie wykrzykując słowo „stop”.

UWAGA, ZSIADAM

W ten sposób odnotowuje się statystycznie największą liczbę wypadków, które paradoksalnie zdarzają się również podczas spinaczki. Dzieje się tak, ponieważ nieco zwalniasz, kiedy przechodzisz z pozycji jazdy na siodełku do pozycji jazdy bez siodełka. Jeśli rowerzyści za tobą nie są na to przygotowani, może dojść do kolizji, dlatego za każdym razem, powinieneś zakomunikować zejście z siodełka.

Sygnał jest podawany ponownie na kilka sposobów. Najczęściej robi się to poprzez machanie dłońmi do góry lub machanie obydwoma łokciami.

WYMIANA

Jadąc w rzędzie, kolarze regularnie zmieniają się na szczycie peletonu. W przypadku treningów grupowych na początku zawsze ustala się interwał wymiany, np. po 3 km. Oznacza to, że po 3 km na końcu peletonu kolarz zmienia się. Ta czynność przebiega następująco - jestem na przodzie peletonu, przychodzi czasy wymiany, patrzę za siebie i oceniam pozycję kolarzy i czy ten, który jedzie za mną przypadkiem nie zajeżdża mojego koła.

Wygląd rzędu zależy od formacji, w której jeździmy. Widzę, że z powodu bocznych wiatrów rowerzyści są ustawieni bardziej na prawo, więc poruszam prawym łokciem, zwiększam prędkość o około 1 km/h odbijam w lewo. Następnie powoli spadam do końca grupy, gdzie jestem ostatni

Te same zasady obowiązują w lustrzanym odbiciu podczas umieszczania grupy po przeciwnej stronie. Ważną zasadą przy wchodzeniu na szczyt jest to, aby nigdy nie przyspieszać tempa, bo ten, który zmienia się przed tobą ma bardziej intensywną fazę, ciągnąc peleton. Jeśli przyspieszysz może nie utrzymać się w grupie. Wskazane jest pozostawienie przodu poza ustalonym interwałem, jeśli nie jesteś w stanie utrzymać ustalonego tempa grupy. Tutaj zalecam pominięcie kilku kolejek z przodu i pozostanie na końcu grupy.

UWAGA NA WYDZIELINY 

Ponieważ jesteśmy ludźmi, mamy też swoje fizyczne potrzeby, które zdarzają się nawet podczas jazdy na rowerze. Jeśli chodzi o plucie i wydalanie płynów ustrojowych, obowiązuje zasada - pokażę sygnał do rotacji, opuszczę formację, dołączę do końca peletonu, wykonam potrzeby a potem znowu ruszę i ustawię tam gdzie byłem. Uważaj na to, szczególnie w okresie pandemii.

JEDZENIE I PICIE

Podczas treningu rowerowego konieczne jest regularne uzupełnianie płynów i energii poprzez jedzenie. Odbywa się to w odpowiednim miejscu w jadącym rzędzie, najlepiej na równinie. Jeśli chodzi o wykonywanie tych czynności podczas jazdy w peletonie, to dobrze jest jeść i pić jadąc na końcu grupy.

ZOSTAŃ GWIAZDĄ PELETONU

Jeśli opanujesz te podstawowe zasady, nie tylko poczujesz się bezpiecznie w peletonie, ale będziesz także niezawodnym partnerem dla całej drużyny. A jeśli oprócz odpowiedzialnego zachowania chcesz zabłysnąć czymś więcej, nie zapomnij obejrzeć kolorowych modeli z naszej najnowszej kolekcji :)

Z tego artykułu dowiedziałeś się podstawowych i ważnych informacji pomocnych podczas grupowych wyjazdów. Niezależnie od tego, czy chodzi o wycieczki grupowe, czy indywidualne, nie zapomnij o najcenniejszym geście - powitaniu przejeżdzających rowerzystów. Mam nadzieję, że spodobał ci się nasz artykuł i vivat sport!