Jaka jest różnica między kurtką a zimową koszulką kolarską?

Tagi:
Jaka jest różnica między kurtką a zimową koszulką kolarską? >

Sezon letni powoli dobiega końca. Ale ci z nas, którzy nie zamierzają hibernować siebie i swoich rowerów, powinni wiedzieć jak przygotować się na sezon zimowy. Co drugi klient pyta nas, jaka jest różnica między koszulką zimową a kurtką - na pierwszy rzut oka, a zwłaszcza na zdjęciu, wyglądają dokładnie tak samo. Jednak pozory mylą. W niniejszym blogu postaram się wyjaśnić jaka jest między nimi różnica i dlaczego będziesz potrzebować obu podczas jazdy w chłodne i wilgotne dni.

Z pewnością dobrze wiesz, że najczęściej używanym słowem wraz z zimowymi akcesoriami (nie tylko dla rowerzystów, ale także dla biegaczy, narciarzy, narciarzy biegowych, alpinistów, łyżwiarzy itp.) są warstwy. Oznacza to, że im niższa temperatura zewnętrzna, tym więcej cienkich warstw będziesz potrzebować. Tu dowiesz się, dlaczego w Twojej szafie potrzebna jest i koszulka zimowa i kurtka. Ale póki co skoncentrujmy się na różnicy między nimi. 

Koszulka zimowa

Na pierwszy rzut oka odróżnicie ją od zwykłej koszulki kolarskiej dzięki temu, że ma długi rękaw. Ale to nie wszystko – istnieją również koszulki z długim rękawem, które są przeznaczone do jazdy w lato, są jednak cienkie, mają tylko jedną warstwę (najczęściej z lycry) i są przeznaczone do wiosennej bądź wczesnojesiennej jazdy. Natomiast zimowa koszulka ocieplona jest za pomocą polaru i jest przeznaczona na pogodę poniżej 15°C, kiedy marzniesz i w słońcu, wiatr jest częścią jazdy, bardzo szybko się ściemnia i masz szczęście, jeżeli po drodze nie spotka cię deszcz. Jeśli jednak zaczniesz porządnie pedałować, twoje ciało się rozgrzeje tak, że nie będziesz potrzebować kurtki. Właśnie na taką przejściową pogodę sprawdzi się zimowa koszulka. Ja zazwyczaj biorę też ze sobą w kieszeń kurtkę przeciwdeszczową i kamizelkę przeciwwiatrową. Jeżeli mam szczęście i pogoda się nie psuje, dodatkowe rzeczy i tak nie przeszkadzają mi w tylnych kieszeniach.

Kurtka zimowa

Zimowe lub ocieplane kurtki służą jako warstwa wierzchnia w bardzo zimne lub deszczowe dni. W zasadzie są wodoodporne, wiatroszczelne, izolujące, termoregulujące oraz ocieplone grubszym polarem. Każdy producent oferuje i wykorzystuje różne technologie, które gwarantują te właściwości. Takie opatentowane technologie obejmują na przykład GORE-TEX®, DWR (Durable Water Repellent), NANOTECH itp. Technologie te różnią się między sobą, ale łączy je to, że zapobiegają przenikaniu wody, wiatru i zimna przez górną warstwę (niezależnie od tego, czy jest to odzież, czy buty). Charakteryzują się również tym, że choć chronią przed wilgocią i zimnem, są na tyle przepuszczalne, że odprowadzają nagromadzony pot na zewnątrz i z dala od ciała. Chociaż oczywiście nie możemy zakładać, że takie kurtki będą tak przewiewne jak cienkie letnie koszulki.

Kurtki zimowe mają również inne „ulepszenia”, takie jak wysoki kołnierz, wydłużone i uszczelnione obszycia rękawów, wydłużony „ogon” (lub tył), wewnętrzna warstwa, która jest połączona z kurtką, ma oddzielny zamek błyskawiczny, uszczelnione szwy na ramionach, wyraźniejsze elementy odblaskowe dla lepszej widoczności w ciemności itd., itp. Producenci prześcigają się chcąc wyróżnić swoją kurtkę na tle konkurencji coraz to bardziej fantazyjnymi gadżetami. W Holokolo poszerzyliśmy naszą ofertę w tym sezonie i jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Teraz, kiedy już widzimy różnice między obydwoma produktami, chcę wrócić do mojego ulubionego dobierania warstw. Oczywiście zależy to od pogody, ale gdy na zewnątrz jest naprawdę zimno, polecam następujące warstwy:

Pierwsza warstwa: Koszulka funkcjonalna – najlepiej z długim rękawem a jeszcze lepiej z wełną merino, jeżeli nie masz wrażliwej skóry.

Druga warstwa: Koszulka zimowa

Trzecia warstwa: Kurtka zimowa

Możesz również dodać ochraniacze na ręce i wiatroodporną kamizelkę, jeśli na zewnątrz jest naprawdę brzydko. Nie zapomnij również otulić dolnej części ciała - w ofercie Holokolo mamy też długie getry, ewentualnie ochraniacze na nogi i oczywiście szeroki wybór długich spodni zimowych.

Oczywiście możesz pominąć którąkolwiek z warstw według własnego uznania. Ważne jest, aby pamiętać, że nie możesz być zbytnio ubrany, aby zbytnio się nie pocić, ponieważ kiedy się zatrzymasz, twoje ciało szybko się ochłodzi i przeziębisz się. Ale jeśli nie masz na sobie wystarczającej ilości warstw, istnieje ryzyko, że nie rozgrzejesz się nawet podczas wysiłku i nie będziesz w stu procentach cieszyć się jazdą.