Jak wybrać spodnie rowerowe i dlaczego wkładka jest taka ważna?

Tagi:
Jak wybrać spodnie rowerowe i dlaczego wkładka jest taka ważna?>

Jedną z najlepszych rad dla początkującego rowerzysty jest zakup spodni rowerowych.  I to nie jest tak naprawdę mit, że próbujemy zmusić cię do noszenia „pieluchy dla dorosłych”. Doświadczeni rowerzyści z pewnością potwierdzą, że wkładka rowerowa sprawi, że jazda będzie przyjemniejsza bądź przy złym wyborze – odwrotnie.

Wynika to z faktu, że Twoja „tylna część” ma największy kontakt z rowerem. Jeśli masz dobry rower, możesz godzinami jeździć bez bólu i siniaków. Jeśli jednak zdecydujesz się na długą podróż bez niego, prawdopodobnie przyniesiesz do domu pamiątki w postaci bolesnego obrzęku i siniaków.

Trochę o historii wkładki rowerowej

Pierwsze wkładki rowerowe miały więcej wspólnego z rękawicą baseballową niż ze współczesnymi nowoczesnymi materiałami. Zostały wprowadzone prawie sto lat temu jako rozwiązanie dla rowerzystów wytrzymałościowych i zostały wykonane ze skóry. W tym czasie rowerzyści jeździli w wełnianych spodniach, które bez tej skórzanej wkładki powodowały bolesne otarcia. Skóra, z której wkładka był stworzona pomogła im uniknąć tarcia, ale nie miała wpływu na tłumienie uderzeń na wyboistej drodze.

Pierwsza syntetyczna wkładka rowerowa została opracowana przez Maurizio Castelli (założyciela włoskiej marki Castelli) w około 1980 roku. Prawie każdy producent używa obecnie materiałów syntetycznych, aby zmniejszyć tarcie i zwiększyć amortyzację.

Pomożemy wam z wyborem

W tym artykule przedstawimy wkładki rowerowe trzech najlepiej sprzedających się producentów Holokolo: Castelli, Santini i Monton.

cyklovložky

Castelli Progetto X² AIR - przeznaczony dla doświadczonych jeźdźców i profesjonalistów - ta wkładka rowerowa jest także używana przez profesjonalistów drużyny Ineos. Specjalna konstrukcja oddziela miękką, elastyczną warstwę, która styka się ze skórą, i porusza się wraz z ciałem z dopasowaniem do kształtu siodełka. 8-godzinne przejażdżki nie stanowią problemu. Jeśli szukasz najwyższej jakości, sprawdź spodnie CASTELLI PREMIO, które są wyposażone właśnie w tę wkładkę rowerową.

Kiss Air 2 - wysokowydajna wkładka rowerowa na każde warunki. Wykonany jest z jednego kawałka materiału, ale o innej grubości, dzięki czemu zapewnia komfort. Ta podkładka rowerowa została zaktualizowana w 2019 r. z bardziej wspierającą wyściółką i bardziej miękkim, bardziej elastycznym pokryciem, który ma bezpośredni kontakt ze skórą. Możesz ją przetestować na spodniach CASTELLI COMPETIZIONE.

Santini C3 - wytrzymała, wysokowydajna wkładka rowerowa, idealna na długie godziny na siodełku. Jest zbudowana przy użyciu innowacyjnego procesu o nazwie Carving. Ta specjalna technika zapewnia maksymalną ochronę przed uderzeniami, niesamowitą lekkość, oddychalność i idealne dopasowanie, ponieważ przylega ściśle do ciała i umożliwia swobodny ruch. Warstwa żelu w okolicy pośladków umożliwia zneutralizowanie wibracji, gdy wkładka jest obciążona. Nawiasem mówiąc, i ta wkładka jest używana przez profesjonalistów Trek Segafredo i możesz ją wypróbować dzięki SANTINI TREK SEGAFREDO 2021 ORIGINAL.

Santini GITevo - najbardziej wszechstronna wkładka od Santini. Ma żelowy rdzeń i jest wszechstronna dla wszystkich rodzajów jazdy. GITevo jest technologicznym rozwinięciem oryginalnego elementu cyklicznego GIT z silikonowym rdzeniem Twist Gel, który stale i stopniowo pochłania uderzenia. GITevo oferuje wyższą wydajność dzięki nowemu procesowi produkcyjnemu, który jest w stanie tworzyć grubości bez szwów i przeszywania tym samym zmniejszając wagę i zwiększając miękkość. Zdecydowana większość spodni oferowanych w Holokolo ma tę wkładkę rowerową, sprawdź na przykład spodnie SANTINI KARMA DELTA.

Monton Dolomiti PRO - wkładka rowerowa wykonana z pianki o otwartych komórkach składa się z dwóch warstw: pierwsza warstwa ma gęstość 65 kg / m², a druga 120 kg / m². Mimo to ma tylko 16 mm grubości, co zapewnia doskonałą ochronę podczas jazdy. Pierwsza warstwa jest elastyczna i przyjemna dla skóry. Druga, grubsza warstwa chroni przed uderzeniami i otarciami podczas długiej jazdy. Podkładka rowerowa ma perforacje 3 mm, które gwarantują oddychalność i szybkie suszenie. Najwyższa jakość, która zadowoli też Twój portfel. Wypróbuj spodnie MONTON PRO BLAZE.

Monton Urban+ Green - perforacja zapewnia doskonałą oddychalność tego elementu rowerowego. Pianka o wysokiej gęstości 90 kg / m² nadaje się do codziennego jazdy na rowerze w ciągu 4 godzin. Anatomicznie ukształtowane kanały wentylacyjne wspomagają krążenie krwi i najbardziej obciążone części mięśni siedzących. Popularny wśród początkujących rowerzystów, którzy szczególnie polubili spodnie MONTON SUUPAA.

 

Kilka przydatnych wskazówek na zakończenie:

  1. Grubość wkładki rowerowej

Wielu rowerzystów uważa, że im grubsza i bardziej miękka wkładka rowerowa, tym wygodniejsza jazda. Lub też jeśli wezmą dwie wkładki rowerowe (na przykład bielizna rowerowa + spodnie), zwiększą komfort. Nic bardziej mylnego. Podczas pedałowania kości pośladkowe są zanurzone w siedzeniu w najtwardszym miejscu, co pozwala włożyć jak najwięcej wysiłku w pedałowanie. Im grubsza podkładka rowerowa, tym bardziej będziesz musiał przycisnąć kości w celu wywierania odpowiedniej siły - ostatecznie prowadząc do dyskomfortu i bólu.

To prawda, że wasze partie siedzące potrzebują kilku tygodni, aby przyzwyczaić się i przystosować do jazdy. Jeśli jednak nadal po 2-3 tygodniach regularnej jazdy na rowerze odczuwasz ból może to czas na nowe siodełko lub nowe spodnie z inną wkładką rowerową.

  1. Bielizna rowerowa – tak czy nie?

Jest to częsty błąd, a nie tylko modowe faux pas. Noszenie bielizny z wkładką rowerową powoduje wiele problemów. Wkładki rowerowe zostały zaprojektowane specjalnie do kontaktu ze skórą. Łapią bakterie i zwalczają tarcie. Jeśli przeszkadza wam dodatkowo przepocona bielizna, która jest nie tylko rajem dla bakterii, ale również przesuwa się z miejsca na miejsce nic dziwnego, że macie problemy z otarciami. I co, przekonaliśmy was, że warto jednak jeździć komando?

  1. Czy potrzebuję kremu ochronnego na kroczę?

Cóż, potrzebować go nie potrzebujesz. Ale dłuższe przejażdżki krem na krocze z pewnością uprzyjemni. Wypróbuj krem ochronny CASTELLI CHAMOIS DRY. Wystarczy nałożyć niewielką ilość na miejsce, na które naciska siodełko. Nałożenie zbyt dużej ilości kremu spowoduje jeszcze większe tarcie, co byłoby błędem.

  1. Jak prać spodnie rowerowe?

Zasada numer jeden to nie nosić spodni rowerowych więcej niż jeden raz bez ich uprania, szczególnie, jeżeli jeździsz bez bielizny. Można je prać w pralce, ale najlepiej odwrócić je na lewą stronę. Upewnij się, że używasz detergentu, który nie podrażnia skóry. Aby zminimalizować zużycie spodni, zalecamy pranie ich w torebce do prania. Dzięki temu szelki nie utkną gdzieś w bębnie.