Odzież kolarska dla początkujacych – czego potrzebujesz na pierwsze przejażdżki?

Tagi:
Odzież kolarska dla początkujacych – czego potrzebujesz na pierwsze przejażdżki?>

Z pewnością potrzebujesz czegoś więcej niż dobrego roweru. Dzięki odpowiedniej odzieży rowerowej poczujesz się znacznie lepiej na swoim rowerze, nie wspominając o najważniejszej części stroju rowerowego: kasku rowerowym! Ale jak wybrać spośród tylu opcji? Zespół Holokolo jest tu by ci w tym pomóc!

Kask jest integralną częścią twojego stroju, jest to jasne dla wszystkich. Jednak spodnie rowerowe i odpowiednie rękawiczki z pewnością uprzyjemnią każdą jazdę, co niewielu początkujących bierze pod uwagę.

Kask rowerowy: podstawa bezpiecznej jazdy

Właściwy kask rowerowy jest być może najważniejszą rzeczą w twoim stroju. Na szczęście producenci zdają sobie z tego sprawę i oferują szeroką gamę rodzajów i kolorów kasków, z których na pewno wybierzesz ten, który jest odpowiedni nie tylko dla twojego typu roweru, ale również koloru do ubrania.

Co jest naprawdę ważne przy zakupie kasku? Różne rodzaje kasków nadają się do różnych rodzajów jazdy na rowerze. W Holokolo mamy cztery podstawowe grupy:

  1. Szosowe - dla rowerzystów szosowych
  2. MTB – na kolarstwo górskie, downhill lub trek
  3. Urban – do jazdy rowerem po mieście, ale także do deskorolki lub łyżworolki
  4. Timetrial – do jazdy na rowerze szybkim (uwaga: te kaski nie są całkowicie odpowiednie dla początkujących).

Okulary rowerowe na wiatr, deszcz, słońce i przeciw owadom

Para okularów rowerowych to absolutna konieczność. Gogle wysokiej jakości ochronią Cię nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale także przed owadami, wiatrem, błotem i deszczem. Gwarantują najlepszą widoczność przez cały czas.

W ofercie Holokolo znajdziesz różnorodne okulary, w tym bezramkowe, półramkowe, pełnoramowe, downhill, fotochromatyczne, polaroidowe, z wymiennymi soczewkami... Moglibyśmy wymieniać i wymieniać. Dostępne są oczywiście w różnych zakresach cenowych. Różnica w cenie między najtańszym i najdroższym wynosi ponad 500 zł. Ale czy to oznacza, że droższe są lepsze? W większości przypadków tak, ale to nie znaczy, że tańsze nie są wystarczająco dobre.

Soczewki rządzą światem okularów

Powodem tych dużych różnic cenowych są soczewki. Są dostępne w różnych odcieniach i procentach przepuszczalności światła. Na szczycie soczewek okularów rowerowych znajdują się soczewki fotochromatyczne. Te soczewki automatycznie dostosowują się do warunków pogodowych. Soczewki ciemnieją, gdy świeci słońce, i rozjaśniają się, gdy niebo staje się zachmurzone. Nie musisz więc nosić ze sobą zapasowych soczewek ani innych okularów - to wszystko, czego potrzebujesz. Jednak ta technologia jest droga i zwiększa koszt okularów.

Wymienne soczewki to kolejna opcja. Mamy okulary, które mają wiele soczewek w pakiecie i możesz je zmienić w razie potrzeby. Chociażby gogle Davos włoskiej marki Tifosi. Ciemne soczewki przy słonecznej pogodzie, żółte soczewki, gdy niebo jest zachmurzone, i przezroczyste, gdy pogoda jest naprawdę zła. Nawiasem mówiąc złapał Cię kiedyś niespodziewany deszcz podczas jazdy rowerem? Jeśli tak, wiesz, że bez gogli chroniących oczy przed spadającymi bezpośrednio na nie kroplami bardzo trudno jest o dobrą widoczność. Inwestowanie w gogle rowerowe z pewnością nie jest tylko kaprysem.

Wybór oprawek lub modelu zależy od kształtu twarzy i głowy. Nie każda para będzie do ciebie pasować, ale większość gogli rowerowych ma regulowany nosek, co ułatwia ich dopasowanie. Kupując okulary, upewnij się, że pasują naprawdę dobrze, nie mogą się poruszać ani zsuwać z nosa, nawet przy najmniejszym podskoku na wyboistej drodze.

Koszulki rowerowe i bielizna funkcjonalna

Podczas jazdy rowerem oczywiście się zgrzejesz, nawet przy chłodniejszych warunkach pogodowych. Aby pozbyć się ciepła ciało zaczyna się pocić. A pot sam z siebie nie zniknie, dlatego zwykła bawełniana koszula nie wystarczy do jazdy na rowerze. Ponadto bawełna schnie powoli i długo, co nie jest przyjemnym uczuciem. Kiedy się zatrzymasz, twoje ciało automatycznie się ochładza, a mokra koszulka przylega do skóry niczym zimny pancerz, a jeśli do tego wieje wiatr, na pewno nie poczujesz się komfortowo na rowerze.

Funkcjonalna bielizna utrzyma twoje ciało w odpowiedniej temperaturze

O niezliczonych zaletach funkcjonalnej bielizny możesz przeczytać w naszym wpisie „PO CO NOSIĆ BIELIZNĘ TERMICZNĄ I JAK O NIĄ DBAĆ?. Znaleźć tam można, jaki rodzaj bielizny termicznej jest odpowiedni na daną pogodę, a także polecane przez nas produkty dostępne na Holokolo.

Niezbędna koszulka kolarska

W Holokolo jesteśmy specjalistami od koszulek rowerowych. Mamy ich ponad 1000 - zarówno męskich, jak i damskich, a ta liczba nadal rośnie. Koszulki są nie tylko funkcjonalne, oddychające, aerodynamiczne, lekkie, szybkoschnące, anatomiczne, elastyczne etc. – są także stylowe i piękne. Są noszone jako druga warstwa na funkcjonalnej bieliźnie i mają wiele zalet, dzięki którym jazda na rowerze jest nie tylko przyjemnością, ale także wygodą.

Koszulka kolarska ma specjalny krój przystosowany do jazdy na rowerze. Posiada zamek błyskawiczny (przeważnie na całej długości koszulki), tylne kieszenie, w których można przechowywać niezbędne drobiazgi (takie jak klucze, baton proteinowy, chusteczki do nosa, telefon, pieniądze, ocieplacze na ręce i nogi lub wodoodporną kurtkę), dzięki czemu nie musicie brać ze sobą plecaka. Istnieją różne rodzaje koszulek rowerowych, takie jak Aero (wyścigowe), prosty wygodny krój lub koszulki MTB z luźnym krojem do jazdy w terenie.

Istnieją także koszulki z długimi rękawami: letnie, szczególnie odpowiednie na wiosnę lub wczesną jesień, bądź zimowe, gdy robi się chłodniej i potrzebujesz wodoodpornej i wiatroodpornej odzieży.

Kurtki i płaszcze wiatro oraz wodoodporne

Kolejną rzeczą, której potrzebujesz, jest kurtka przeciwdeszczowa, która jest lekka, kompaktowa i łatwo można ją złożyć do tylnej kieszeni koszulki oraz którą możesz wyciągnąć w dowolnym momencie na wypadek nieoczekiwanego deszczu lub wiatru. Przeczytaj nasz blog PRZETESTOWALIŚMY DLA CIEBIE KURTKI PRZECIWDESZCZOWE - WYBIERZ TĘ SWOJĄ NA WIOSENNE ROWEROWANIE. Znajdziesz tam przydatne porady i zalecenia dotyczące zakupu płaszczy przeciwdeszczowych.

Odpowiednie spodnie z wkładką rowerową

Spodnie rowerowe z wkładką są tak samo ważne jak samo siodełko i stanowią integralną część Twojego stroju. Są podzielone na męskie i damskie.

Wynika to z faktu, że wkładki rowerowe dla kobiet mają inny kształt niż męskie. Mężczyźni i kobiety mają różną budowę miednicy i ciała, a dobre wkładki są dostosowane do tych różnic. Kobieca miednica ma większą szerokość, co oznacza, że żeńska wkładka rowerowa jest automatycznie szersza z tyłu.

Istnieją również różne grubości wkładek. Są one w większości wykonane z piany, ale mogą mieć również wypełnienia silikonowe lub żelowe. Jednak w takim przypadku oddychalność produktu może być zagrożona. Wybór wkładki rowerowej zależy od osobistych preferencji, a także od siodełka rowerowego. Twoje siodełko jest względnie miękkie? Wystarczy cieńsza wkładka rowerowa, grubsza wkładka zalecana jest przy twardszym siedzeniu.

Gruba podkładka na miękkim siodełku może powodować dyskomfort i ból mięśni pośladkowych a efekt miękkiego siedzenia zostaje w ten sposób utracony. Jeśli użyjesz grubej podkładki rowerowej na twardym siedzeniu, zatopisz się w niej, ale twarde siedzisko zapobiegnie zbytniemu „zanurzeniu się”. Cienka podkładka rowerowa na twardym siedzeniu jest również jedną z opcji - wszystko zależy od tego, co osobiście preferujesz. Wskazane jest przetestowanie zarówno grubszej, jak i cieńszej wkładki, aby sprawdzić, która z nich jest dla ciebie bardziej odpowiednia.

Buty rowerowe dopełnią twój outfit

Wybór butów rowerowych zależy przede wszystkim od twoich pedałów. Czy masz pedały do roweru szosowego czy górskiego? A jeśli masz rower górski, czy są to pedały SPD, czy płaskie? Zdecyduj, jaki rower i pedały będziesz mieć, zanim kupisz buty. Buty szosowe nadają się tylko do roweru szosowego, więc jeśli jesteś zatwardziałym „szosowcem”, zdecydowanie je polecamy. Jednak jeśli jeździsz zarówno na rowerach szosowych, jak i górskich lub jeździsz na spinningu (rowery stacjonarne zwykle mają wiązania MTB), zalecamy kupowanie pedałów MTB również na rower szosowy i dzięki czemu możesz używać jedną parę butów całkowicie uniwersalnie.

Buty szosowe mają trzy otwory na podeszwie w kształcie trójkąta. Nadają się do systemu SPD-SL. Pedały MTB mają dwa otwory obok siebie i są odpowiednie dla standardowych systemów SPD. Bloki są częścią pedałów i muszą być zamontowane na butach, aby idealnie pasowały do pedału. Eksperci serwisów rowerowych chętnie Ci w tym pomogą. Istnieją również płaskie pedały, które nie wymagają butów z blokami.

Podeszwa tworzy but

Przy wyborze butów rowerowych podeszwa jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem. Modele dla początkujących mają podeszwy nylonowe. Droższe modele tworzą kompozycję z podeszwą węglową. Najdroższe buty mają całkowicie podeszwę z włókna węglowego.

Podeszwa węglowa sprawia, że but jest znacznie lżejszy, ale również sztywniejszy. Zapobiega to zginaniu się podeszwy podczas pedałowania. Takie buty są używane przez profesjonalnych kolarzy, ale mają także pewne wady – są na przykład mniej wygodne. Trzeba się do tego faktu przyzwyczaić, szczególnie jeżeli jesteś początkujący. Zalecamy połączenie nylonowej i węglowej podeszwy, która zapewni wystarczającą twardość, ale także większy komfort.

Należy dodać, że podczas przymierzania butów po prostu powinny ci pasować. Jeśli czujesz, że gdzieś cię cisną, sytuacja tylko się pogorszy podczas jazdy na rowerze. Buty rowerowe raczej nie dadzą się rozchodzić, dlatego ważne jest, aby były wygodne od samego początku.

Jaki jest idealny rozmiar buta rowerowego?

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar i szerokość buta. Potrzebujesz też trochę miejsca na palce. Oczywiście zależy to od osobistych preferencji, ale zalecamy kupienie buta o połowę rozmiaru większego niż normalnie. Przy przymierzaniu wstań a jeżeli twoje palce dotkną przodu należy wybrać buty pół rozmiaru/rozmiar większe. Czujesz, że Ci stopa w bucie pływa? Są zatem za duże lub szerokie.

Tak więc buty rowerowe nie powinny być zbyt ciasne, ale nie za luźne. Pamiętaj, że gdy zaczniesz pedałować, twoje stopy się rozgrzeją i przy tym powiększą. Rezultatem będzie zbyt ciasne buty i niewygodne wrażenia z jazdy na rowerze.

Twój strój jest kompletny!

Na tym blogu omówiliśmy najważniejsze elementy wyposażenia rowerowego, twój strój jest już kompletny. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, który produkt jest dla Ciebie odpowiedni, pamiętaj, że jesteśmy tu dla Ciebie i chętnie Ci doradzimy.