Kiedy ząb czasu nadgryzie twój kask.

Tagi:
Kiedy ząb czasu nadgryzie twój kask.>

Kiedy wymienić kask i dlaczego?

Kolarstwo to piękny sport, ale ma też swoje minusy. Są nimi głównie wypadki i obrażenia doznane podczas jazdy. Jazda na rowerze jest jednym z najbardziej niebezpiecznych sportów ze względu na dużą prędkość i możliwość uderzenia w przeszkodę.

Faktem jest, że kaski rowerowe zmniejszają ryzyko poważnych obrażeń głowy. Eksperci z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przedstawili wyniki na międzynarodowej konferencji SAFETY 2016 w oparciu o analizę 43 badań wypadków i upadków ponad 64 000 rowerzystów w 11 krajach. Ich wnioski są jasne.

Wysokiej jakości kask rowerowy zmniejsza ryzyko:

 • Poważnego urazu głowy o 69%
 • Śmiertelnego urazu głowy o 65%
 • Urazu głowy o 51%
 • Zranienia twarzy o 33%
 • Zranienia szyi o 4%

Aby kask spełniał swoje przeznaczenie, pamiętaj o jego regularnej wymianie. Kiedy wymienić kask i dlaczego?

 1. Ząb czasu nadgryzie każdy kask

Zwłaszcza styropian (EPS), który starzeje się pod wpływem promieniowania UV i zmian temperatury. Zmienia swoje właściwości absorpcyjne bez względu na to, jakie domieszki i sztuczki stosują producenci w celu zmniejszenia efektów degradacji. Nawet skorupa pokrywająca powierzchnię (najczęściej wykonana z tworzywa ABS) nie zapobiegnie tej degradacji, jedynie ją spomala.

 1. Kilka lat i potrzeba wymiany

Niektórzy producenci zalecają wymianę kasku po trzech latach, jako środek ostrożności, inni po pięciu, a niektórzy są dumni z tego, że ich kask wytrzyma do ośmiu lat.

 1. Nie sklejaj pęknięcia – wymień kask

Trwałości kasku, bardziej niż czas, zagraża jego mechaniczne zużycie. Materiał EPS, który jest najczęściej stosowany we wnętrzu kasków, ze względu na swoje nieodwracalne odkształcenie stosunkowo dobrze tłumi uderzenia, EPS pochłania energię uderzenia i pęka. Jeśli podczas upadku zobaczysz otarcia lub inne ślady kontaktu z powierzchnią lub innymi przedmiotami, nie wahaj się wymienić kask. Jeśli kask spadnie, pęknie i zobaczysz pęknięcie obejmujące całą jego strukturę, nie oszczędzaj. Zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze, dlatego też wymień kask.

WSKAZÓWKA: Skontaktuj się ze swoim zakładem ubezpieczeń, aby sprawdzić, czy nie zapewniają ochrony sprzętu rowerowego i jakie korzyści oferują kolarzom.

Dbaj o swój kask:

 1. Wyczyść hełm za pomocą łagodnego mydła i wody.
 2. Nie używaj chemikaliów.
 3. Nie przechowuj go w miejscach, gdzie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ale w ciemnym, suchym miejscu.
 4. Sprawdzaj go regularnie.
 5. Po jeździe pozwól mu porządnie wyschnąć.

Ciekawostka: pierwsze próby ochrony głowy na rowerze miały miejsce już w XIX wieku. Materiałem był korek pokryty tkaniną. Poprzednicy kasku działali bardziej niczym kapelusz i mieli minimalną funkcję ochronną.