Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Tagi:
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?>

Twoja pierwsza jazda na rowerze i pierwsza jazda na rowerze twojego dziecka. To ważne momenty w życiu każdego człowieka. Jednak rodzice wciąż popełniają wiele powtarzających się błędów. Większość dzieci jest gotowa do nauki jazdy na rowerze w wieku około czterech lat, jeśli dorośli im w tym pomogą. Zebraliśmy i podsumowaliśmy dla was podstawowe porady.

Po pierwsze, przygotuj się na ten moment psychicznie. Ucz swoje dziecko cierpliwie, zachęcająco i na wesoło. Dziecku może również pomóc widok rodziców jadących na rowerze, bądź też innych dzieci. Po drugie, wybierz odpowiednią lokalizację. Cichy park lub aleja z wystarczającą ilością miejsca i idealnie z gładkim asfaltem.

Bez pomocniczych kółek

Ważne jest, aby dziecko nauczyło się utrzymać równowagę. Dlatego nie zalecamy starej metody montażu kółek pomocniczych na rowerze. Możesz najpierw dać dziecku hulajnogę, rowerek biegowy lub zrobić go ze zwykłego roweru usuwając pedały.

Wybierz odpowiednią wysokość roweru dla swojego dziecka tak, aby sięgało ziemi, jednocześnie nie mając siodełka zbyt nisko, co spowoduje nienaturalną pozycję podczas pedałowania. Oczywiście kask rowerowy dla dzieci jest obowiązkowy. Mile widziane są również rękawiczki rowerowe, jednak ważniejsze są odpowiednie buty. Opcjonalnie możesz też ubrać swojego malca w dziecięcą koszulkę kolarską.

A teraz praktyka. Nie trzymaj roweru za siodełko lub kierownicę z boku. Stań za dzieckiem nad tylnym kołem i bądź gotów złapać go podczas pierwszych prób. Pomóż dziecku zrelaksować się i wyczuć, jak rower reaguje na skręcanie.

Stopniowo pozwól mu naciskać na pedały, aby rozwinąć niewielką prędkość. Oszacowanie siły hamowania dziecko łatwo się nauczy podczas chodzenia z rowerem u boku. Teraz więc pozostało mieć dużo cierpliwości i powtarzać lekcje jak najczęściej.