Ochrona głowy: jak wybrać kask rowerowy?>

Żeby nigdzie nie uciskał, ale jednocześnie pewnie trzymał się na głowie. Jest to podstawowa zasada przy wyborze kasku rowerowego.

Należy pamiętać, że prawa fizyki dotyczą również rowerzystów J. Jeśli rowerzysta jedzie z prędkością 15 km/h i upada na głowę, odpowiada to w przybliżeniu spadaniu na beton z wysokości jednego metra. Jeżeli rowerzysta jedzie z prędkością 15 km/h i zderza się z samochodem jadącym z prędkością 35 km/h, uderzenie odpowiada upadkowi z wysokości 10 metrów.

Specjaliści medyczni zdecydowanie zalecają noszenie kasku rowerowego, który uratował życie i zdrowie wielu rowerzystom. Kask rowerowy zmniejsza ryzyko obrażeń głowy podczas upadku na rowerze o 48%, ryzyko poważnych obrażeń głowy o 60% oraz ryzyko obrażeń twarzy o 23%. Takie dane zostały opublikowane w 2018 roku przez Institute of Transport Economics w Oslo.

Jak wybrać kask rowerowy?

Znasz już podstawową zasadę. Kask nie powinien uciskać a powinien pewnie trzymać się na głowie. Kaski są podzielone na męskie, damskie, unisex i dziecięce, dostosowane do specyficznych cech każdej płci, takich jak kształt i rozmiar czaszki lub długość włosów.

Zalecamy też zakup nowego kasku zamiast używanego, który może mieć już za sobą ciężki upadek. W Holokolo możesz kupić kask w dowolnej z czterech kategorii. Kask szosowy charakteryzuje się niską wagą i dobrą wentylacją podczas dłuższych przejażdżek. Kask rowerowy MTB jest przeznaczony przede wszystkim do jazdy na rowerze górskim, ma solidniejszą konstrukcję i tarczę ochronną.

Miejski kask rowerowy charakteryzuje się oryginalnym designem pasującym do środowiska miejskiego, ale jednocześnie nieco gorszą wentylacją. Nie stanowi to problemu w przypadku krótkich wycieczek po mieście. Wyścigowy kask rowerowy (timetrial) jest przeznaczony dla tych, którym zależy na każdej sekundzie. Ma wydłużony aerodynamiczny kształt. Łączy bezpieczeństwo z najwyższą wydajnością, przez co też cenowo jest najdroższy.

Akcesoria według potrzeby

Wybierając kask, zastanów się również, jakich akcesoriów potrzebujesz. Zaletą kasku może być zdejmowana tapicerka, którą można prać. Daszek może stanowić odpowiednią dodatkową ochronę przed światłem słonecznym, gałęziami i owadami. Siatka w otworach wentylacyjnych zapobiega przedostawaniu się owadów. Elementy odblaskowe są szczególnie przydatne, jeśli chcesz jeździć w ciemności.

Wybierz według swoich potrzeb. Zdecydowanie zalecamy noszenie kasku na rowerze, mimo tego, że dla dorosłych jest to dobrowolne w prawie wszystkich europejskich krajach. Badania pokazują, że wprowadzenie obowiązkowego noszenia kasku zmniejsza zainteresowanie jazdą na rowerze. Jednocześnie statystyki w krajach rozwiniętych pokazują, że im większy jest odsetek rowerzystów, tym większe jest ich bezpieczeństwo. W miarę wzrostu liczby rowerzystów poprawia się świadomość właściwego zachowania w ruchu drogowym, w szczególności szybsze budowanie bezpiecznych tras rowerowych.  

Profesjonaliści odmawiali używania kasku

Nawet w profesjonalnym kolarstwie szosowym przez długi czas kask był opcjonalny. W latach 90-tych kolarze strajkowali przeciw jego noszeniu. Skarżyli się na niewygodę i niepotrzebną dodatkową wagę. Wszystko zmieniła śmierć Andreja Kivileva w 2003 roku. Zderzenie trzech kolarzy spowodowało jego upadek, w wyniku którego nie uratowano go nawet po wielogodzinnej operacji.  

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zareagowała na tę tragedię i ostatecznie wprowadziła obowiązkowe kaski dla wszystkich zawodowych rowerzystów. Po tym wydarzeniu kolarze nie protestowali już przeciwko obowiązku noszenia kasków.