Czy rozróżniasz dyscypliny rowerowe? Nawet takie jak „taniec” i „skakanie”?

Tagi:
Czy rozróżniasz dyscypliny rowerowe? Nawet takie jak „taniec” i „skakanie”?>

Pierwsze wyścigi kolarskie odbyły się prawdopodobnie w 1868 roku w Paryżu, kiedy to Anglik, James Moore, wygrał jadąc na rowerze wykonanym z drewna i żelaznych kółek. Od tego czasu kolarstwo sportowe znacznie się rozwinęło. W 2023 r. w szkockim Glasgow odbędą się rewolucyjne mistrzostwa świata z 13-oma dyscyplinami i tysiącami uczestniczących kolarzy. 

KOLARSTWO SZOSOWE

Najstarsza, najlepiej finansowana na całym świecie, oraz najpopularniejsza dyscyplina rowerowa. Wyścigi szosowe są podzielone na wyścigi jednodniowe i etapowe. Najbardziej prestiżowe wyścigi jednodniowe, tak zwane klasyki, mają długą tradycję, a w Europie odbywają się głównie na bruku lub stromych wzgórzach, bergach.

Na etapowych imprezach, oprócz zwykłych dni z masowym startem peletonu, organizowane są również indywidualne i zespołowe wyścigi na czas. Trzy główne atrakcje sezonu to trzytygodniowe Grand Tour: Giro d'Italia, Tour de France oraz Vuelta a Espaňa.

KOLARSTWO TOROWE

Jego korzenie również sięgają XIX wieku. Jeździ się po tzw. torach kolarskich, zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. Rowerzyści zwykle używają rowerów ze stałą przekładnią i bez hamulców. Wyścigi rowerowe są podzielone na trzy podstawowe grupy: sprint, wytrzymałość i mieszane. Dyscypliny są zarówno indywidualne, jak i zespołowe.

KOLARSTWO GÓRSKIE

Stało się popularne dopiero w drugiej połowie XX wieku i jest uważane za najbliższe naturze. Podstawowe grupy wyścigowe to cross-country (XC), cross-country marathon (XCM), downhill (DH), four-cross (4X) i enduro (END).

Olimpijska dyscyplina cross-country (XCO) odbywa się na dynamicznych torach o długości około 5 kilometrów z technicznymi i naturalnymi przeszkodami. Cross-Country Marathon (XCM) to rozszerzona wersja o długości od 60 do 160 kilometrów. Cross-Country Eleminator (XCE) to niezwykle dynamiczna jazda na torze o długości od 500 do 1000 metrów. W każdej rundzie dwaj najwolniejsi uczestnicy odpadają, dwaj najszybsi przechodzą dalej. Wygrana zostaje rozstrzygnięta w czteroosobowym finale. Natomiast enduro (END) to stosunkowo młoda kombinacja innych dyscyplin kolarstwa górskiego.

KOLARSTWO PRZEŁAJOWE

Kolarstwo przełajowe charakteryzuje się tym, że jego sezon osiąga szczyt w zimie. Trasa jest krótka, w kształcie okręgów, na przemian z drogą asfaltową, leśną i polną. Trudność toru czasami zmusza rowerzystów do zejścia z roweru.

BMX

Dyscyplina Bicycle moto cross (BMX) zrodziła się w drugiej połowie XX wieku w USA. Upraszczając jej historię, powstała dzięki dzieciom i młodzieży zainspirowanej motocrossem. Dla BMX charakterystyczne są małe rowery oraz koszulki i tory w stylu motocross. Na torze o zwycięstwie decyduje czas, gdzie podczas BMX freestyle na rampach decydują sędziowie.

TRIAL

Skakanie na rowerze po naturalnych i technicznych przeszkodach. Na czas. Tylko opony mogą dotykać ziemi lub przeszkód, w przeciwnym razie dodawane są punkty karne.

KOLARSTWO ARTYSTYCZNE

Taniec na rowerze. Kolarstwo artystyczne to połączenie sztuki i sportu. Pod wieloma względami przypomina łyżwiarstwo figurowe lub gimnastykę. Poszczególne osoby, pary lub zespoły wykonują choreografię na rowerach w towarzystwie muzyki. Ich występ oceniają sędziowie.

PIŁKA ROWEROWA

Piłka rowerowa lub piłka halowa na rowerach. Ekskluzywnie męska dyscyplina. Grają dwa gracze przeciwko dwóm i wygrywają ci, którzy wielokrotnie wbiją piłkę do bramki przeciwnika. Legendami tego sportu w ubiegłym stuleciu zostali bracia Pospíšilovci, którzy dwanaście razy zdobyli mistrzostwo świata.

INNE

Ultramaratony rowerowe, ekstremalnie szybka jazda po mieście lub zjazdy po śniegu, duathlon i triathlon, które również zawierają elementy kolarstwa. Kolarstwo sportowe ma wiele twarzy. Wiele inspirujących historii oferuje parakolarstwo, w którym wydarzenia organizowane są głównie na drodze i na torze.