Uwaga na złodziei: 8 porad, jak chronić swój rower

Tagi:
Uwaga na złodziei: 8 porad, jak chronić swój rower>

Każdego roku na świecie ukradzionych zostają miliony rowerów. Większość właścicieli nigdy więcej ich nie zobaczy, a część rowerzystów nawet nie zgłosi kradzieży na policję. Przeczytaj 8 wskazówek, jak chronić swój rower przed kradzieżą.

  1. Bezpieczne miejsce parkingowe

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywać swój rower w zabezpieczonym miejscu lub na strzeżonym parkingu, jednak niekiedy, w przestrzeni publicznej, należy szukać innego ratunku.

Najbardziej ryzykowne jest zostawienie roweru w odległym, opuszczonym miejscu. Aczkolwiek nawet parkowanie w zatłoczonej części miasta, pełnej rowerów, nie zapewnia przewagi nad złodziejami. W takiej sytuacji zastosowanie ma zjawisko psychologiczno-socjologiczne – im więcej osób jest świadkami przestępstwa, tym statystycznie mniejsze prawdopodobieństwo, że którekolwiek z nich zareaguje. 

Dlatego też należy parkować rower w widocznym miejscu, które nie jest zatłoczone ani opuszczone. Ponadto miejscu nie jest właściwe codzienne parkowanie w tym samym czasie i w tym samym. Jeśli to możliwe, staraj się umieścić rower w zasięgu pola widzenia kamery bezpieczeństwa. Uważaj również gdzie i komu publikujesz zdjęcia swojego roweru.   

  1. Jakościowe zapięcie rowerowe

Zapięcie rowerowe można kupić za mniej niż 50 zł, ale jeżeli ma to pomóc w ochronie roweru wartego setki złotych jest to bardzo łatwy sposób zapobiegania kradzieży. Kupując zamek, zastanów się, czy wolisz metodę zamka kluczowego czy kodu numerycznego. Możesz zgubić klucz i zapomnieć numeru kodu. Weź również pod uwagę przenośność potrzebnego zamka i miejsce, w którym chcesz go użyć.

Najtańsze linki i zamki kablowe są proste, lekkie, łatwe do przenoszenia i przechowywania. Jednak trzeba liczyć się z tym, że złodziej rozwiąże tę zagadkę w kilka sekund. Można ją nieco skomplikować dodając blokadę do ramy, ta niemniej jednak waży nieco ponad kilogram.

Zamki ze stali łańcuchowej lub tytanu, zamki składane i zamki „U” są bezpieczniejsze. Wadą jest ich wyższa cena, waga i trudniejsze przechowywanie. Złodziej potrafi je pokonać, ale potrzebuje na to więcej czasu i hałasu. Idealne jest zatem połączenie kilku rodzajów zamków oraz ochrona ramy i kół rowerowych.

  1. Zawsze go zabezpieczaj

Nawet jeśli masz zamiar tylko kupić picie w delikatesach lub musisz skoczyć na stację benzynową, nie zostawiaj swojego roweru bez zabezpieczenia. Większość kradzieży rowerów nie jest planowana przez złodziei, to jedynie wykorzystana okazja.  

  1. Zarejestruj swój rower

Rejestracja roweru w bazie danych jest dobrym krokiem zapobiegawczym. Każdy rower ma swój numer seryjny, mimo tego, że nie używa się go tak często jak w przypadku samochodów. Celem rejestracji jest zapobieganie sprzedaży skradzionego roweru na części lub przynajmniej skomplikowanie jej. W krajach europejskich istnieją różne bazy danych wspierane przez instytucje państwowe. Na przykład w Czechach i na Słowacji można zarejestrować się w systemie CEREK (Centralny Rejestr Rowerów).

  1. Inteligentne technologie

Jeśli posiadasz naprawdę wartościowy rower, rozejrzyj się po cenowo droższych technologiach. Alarm, który wysyła wiadomość na twój telefon komórkowy. Niepozorny lokalizator GPS, który może wyglądać jak zwykłe światło rowerowe lub siodełko.

  1. Niech będzie brzydki

Stare i zużyte rowery są mniej atrakcyjne. Jeśli nie zależy ci na wyglądzie swojego roweru, możesz go nieco „oszpecić” za pomocą taśm lub naklejek, które nieznacznie obniżają jego wartość.

  1. Ubezpiecz się

W przeciwieństwie do samochodu, ubezpieczenie rowerowe nie jest obowiązkowe. Jednak może to być dobrym rozwiązaniem dla niektórych rowerzystów. Istnieje możliwość połączenia go z ubezpieczeniem wypadkowym. Ważne jest, by szczegółowo przeczytać warunki. Jakiego rodzaju ochrony roweru wymaga ubezpieczalnia, kradzież w jakim miejscu pokrywa ubezpieczenie etc.

Firmy ubezpieczeniowe oferują również różne połączone produkty, takie jak ubezpieczenie domu lub ubezpieczenie podróżnicze z ochroną roweru.

  1. Nie kupuj skradzionych rowerów i części

Nie kupuj drugiej ręki przez Internet, jeśli podejrzewasz, że jest to skradziony rower lub skradzione części rowerowe. To zachęciłoby złodziei i czarny rynek.