Jazda na rowerze a odchudzanie: jak często i jak szybko jeździć, by gubić kilogramy?

Tagi:
Jazda na rowerze a odchudzanie: jak często i jak szybko jeździć, by gubić kilogramy?>

Czy można schudnąć jeżdżąc na rowerze? Jak sprawić, by odchudzanie było skuteczne i czy możliwe jest osiągnięcie takiego samego efektu jak np. podczas biegania? Pytań związanych z odchudzaniem podczas jazdy na rowerze jest wiele, więc czas przyjrzeć się temu tematowi.

Kolarstwo jest powszechnie uważane za sport, który nie jest najlepszy w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Najczęściej wynika to z faktu, że jazda na rowerze jest zbyt wolna lub wręcz przeciwnie - zbyt szybka. Osoba, która nie przejmuje się intensywnością jazdy na rowerze, jeździ pod górkę ile jej starczy sił, a w dół zjeżdża bez jednego naciśnięcia pedała, raczej nie schudnie. Jak postępować, aby jazda na rowerze przyniosła efekt w postaci wymarzonej sylwetki omówimy w tym artykule.

Jak często jeździć?

Na to pytanie jest prosta odpowiedź – im częściej będziesz jeździć na rowerze, tym lepiej dla Twojego organizmu. Jeśli codziennie wyjdziesz na rower na co najmniej godzinę, schudniesz szybciej, niż gdybyś wyszedł raz w tygodniu na pięć godzin a resztę tygodnia poświęcisz na regenerację. Niewskazane jest jeżdżenie krócej niż godzinę, ponieważ efektywne spalanie tłuszczu następuje dopiero po 20 minutach aktywności.

Niewskazane jest jeżdżenie krócej niż godzinę, ponieważ efektywne spalanie tłuszczu następuje dopiero po 20 minutach aktywności.

Najlepszym sposobem na zbudowanie nawyku regularnych ćwiczeń jest nauczenie się dojeżdżania rowerem do pracy. Na początku wczesne wstawanie może być niekomfortowe. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, możesz pojechać do pracy komunikacją, a po południu wrócić do domu rowerem. Jednak, gdy już przyzwyczaisz się do tej rutyny, uznasz poranną aktywność za przyjemną pobudkę.

Jednym ze sposobów na przyspieszenie utraty wagi jest spakowanie śniadania na wynos i jazda rowerem do pracy na pusty żołądek. W tym przypadku organizm nie ma zgromadzonego cukru, więc zaczyna pobierać potrzebną energię prosto z tłuszczu.

Jak szybko jeździć?

W przypadku jazdy na rowerze, nie obowiązuje zasada, że im szybciej jedziesz, tym więcej tłuszczu spalasz. Idealną intensywnością dla utraty tłuszczu jest jazda na rowerze w tak zwanym "trybie aerobowym".

Najlepszym sposobem na określenie potrzebnej intensywności jest monitorowanie tętna za pomocą pulsometru. Możesz określić idealną intensywność potrzebną do spalania tłuszczu, mierząc swoje maksymalne tętno i trzymając się około 40-70% swojego maksimum. Jeśli więc Twoje maksymalne tętno wynosi 200 bpm, warto utrzymać intensywność pomiędzy 80 a 140 bpm. Jeśli jednak nie masz tego miernika, nie ma potrzeby, abyś od razu się w niego zaopatrywał. Wystarczy kierować się zasadą, że podczas aktywności musi brakować Ci tchu, jednak musisz być w stanie rozmawiać nawet idąc pod górę.

Możesz określić idealną intensywność potrzebną do spalania tłuszczu, mierząc swoje maksymalne tętno i trzymając się około 40-70% swojego maksimum.

Właśnie dlatego, że Twoja intensywność nie może być tak wysoka, że ogranicza Cię w mówieniu, nie jest wskazana jazda pod strome wzniesienia. Jadąc szybciej nie stracisz tłuszczu, tylko zużyjesz zapas cukru i szybciej się zmęczysz.

Teraz dochodzimy do powodów, dla których jazda na rowerze jest lepsza dla utraty wagi, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem. Tylko nieliczni ludzie, którzy zdecydowali się na odchudzanie poprzez sport, mogą biegać dłużej niż 20 minut i jeszcze rozmawiać podczas wykonywania tej czynności. Na przykład, jeśli z powodu złej pogody nie masz ochoty na przejażdżkę rowerową, zamiast biegać lepiej wybrać się na energiczny spacer, jazdę na rolkach lub pływanie.

Jak wspomóc proces odchudzania?

Ponieważ kolarstwo jest sportem, który skupia się w głównej mierze na wzmacnianiu nóg, warto uzupełnić je o trening siłowy skupiając się na tych częściach ciała, które są nieużywane na rowerze. Dzięki temu nogi odpoczną, a Ty będziesz mógł wrócić w trasę już następnego dnia bez utraty aktywności.  

Aby Twoje starania przyniosły pożądany efekt, nie zapomnij o dostosowaniu swojej diety. Jeśli zejdziesz z roweru i zjesz od razu całą czekoladę, to prawdopodobnie nie będzie żadnej zmiany w Twojej sylwetce (chyba, że przez cały dzień jadłeś mało i Twoje spożycie kalorii pozostało w deficycie pomimo zjedzonej tabliczki czekolady).


Aby Twoje starania przyniosły pożądany efekt, nie zapomnij o dostosowaniu swojej diety.

Istnieje wiele aplikacji mobilnych, które mogą pomóc Ci policzyć spalone i przyjęte kalorie, dzięki czemu możesz śledzić swoje postępy. Jeśli nie jesteś pewien jak się odżywiać, polecam przeczytać ten artykuł, który dotyczy właśnie diety w sporcie. 

Jeśli więc chcesz zacząć ćwiczyć, aby schudnąć, jazda na rowerze jest idealnym sportem dla Ciebie (najlepiej w połączeniu z treningiem siłowym). Wszystko zależy jednak od trybu życia, a godzina dziennie na rowerze na pewno Cię nie zbawi. Spróbuj więc np. korzystać ze schodów zamiast windy czy ruchomych schodów, wieczorem rozciągnij się na macie zamiast siedzieć przed telewizorem, a w ramach przekąski do filmu zjedz pokrojone warzywa zamiast chipsów. Z czasem przyzwyczaisz się do tych małych zmian i poczujesz się zdrowszy i pełen energii.