Ugh, śmierdzisz! Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu na odzieży rowerowej i ochraniaczach?

Tagi:
Ugh, śmierdzisz! Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu na odzieży rowerowej i ochraniaczach?>

 „Co tak śmierdzi? To ty? Fuj!“

Są to słowa, których nikt nie chce usłyszeć podczas wycieczki rowerem ze znajomymi. Oczywiste jest, że pocisz się podczas wysiłku fizycznego i będzie dało się poczuć nieprzyjemny zapach, szczególnie w lecie. Czasami jednak pojawia się też zapach „wyższego levelu”. To właśnie ta nieprzyjemna woń, która owiewa cię, kiedy zbytnio się przybliżysz do drugiego rowerzysty. Bądź też dziwny zapach, który pozostaje na twojej koszulce i spodniach, nawet jeśli uprałeś je ze sto razy.

Dlaczego niektórzy rowerzyści nieustannie śmierdzą? Czy to oni, a może ich ubrania? A może jedno i drugie? Póki co biegiem pod prysznic i a my rzucimy okiem na niektóre rozwiązania, aby pozbyć się tego wstydliwego problemu.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z odzieży i akcesoriów rowerowych

  • Odzież rowerową należy prać po każdym użyciu i jak najszybciej. Z pewnością nie jest dobrym pomysłem pozostawianie jej na ziemi lub w torbie. To sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni wytwarzających brzydki zapach.
  • Używaj detergentów specjalnie zaprojektowanych do prania odzieży sportowej. Wypróbuj produkty takie jak Feel Eco Wash Gel or Powder, Perwoll Sport Activecare, Sodasan Detergent Cleaner itp. Produkty te zapewniają delikatne obchodzenie się ze sportową odzieżą, jednocześnie pozbywając się nieprzyjemnego zapachu.
  • Możesz także wypróbować alternatywne metody. Twoja babcia prawdopodobnie doradziłaby ci mycie sodą i octem. (Użyj szklanki sody i szklanki zwykłego octu i przepierz ubrania w pralce). Internet jest pełen podobnych rad babć, takich jak użycie soli, a nawet wódki!
  • Nie używaj silnych detergentów i pamiętaj o praniu bez płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ niszczą właściwości tkaniny, a tym samym ubrania.
  • Od czasu do czasu przepłucz ubrania w pralce bez żadnych detergentów. Być może detergent i bakterie są uwięzione we włóknach tkaniny, powodując nieprzyjemny zapach.
  • To może być wielka niespodzianka dla jeźdźców downhill, ale Twoje ochraniacze mogą i zaczną z czasem śmierdzieć, jeśli się nimi odpowiednio nie zaopiekujesz. Z korzyścią dla wszystkich rowerzystów należy wyczyścić wszystkie wkładki, w tym wkładki do ciała, kolan i łokci. Po prostu nalej wody do wanny, dodaj detergent, zanurz ochraniacze. Pozostaw je na kilka godzin lub na noc i wyczyść je szczotką.
  • Przed schowaniem upewnij się, że ubrania i wkładki są całkowicie suche. Producenci zazwyczaj zalecają suszenie ubrań poprzez ich powieszenie, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ może to zniszczyć Lycrę, a także silikonowe nadruki.
  • Brudna pralka nie wypierze dobrze ubrań. Od czasu do czasu pozwól jej pracować na pusto w wysokich temperaturach, dodaj zwykły ocet, aby pozbyć się zapachu.
  • Jeśli żadna z tych metod nie pomoże, spróbuj włożyć ubrania rowerowe do zamykanej foliowej torebki z suwakiem lub małej miski z sodą i umieść je w zamrażarce na noc. Mróz zabija bakterie a soda je pochłania.

Nie każdy poliester jest sobie równy

Jeśli już nic ze wszystkich wyżej wymienionych metod nie zadziała i twoje ubrania nadal brzydko pachną, problemem będzie inny niż fakt, że nieodpowiednio dbacie o swoje ubrania. Pewnie i wy macie jakąś tanią koszulkę rowerową, która zacznie śmierdzieć po 10 minutach jazdy, podczas gdy twoja droga koszulka pozostanie bez żadnego zapachu przez kilka kolejnych jazd. Obie koszulki wykonane są w 100% z poliestru, materiału bardzo typowego dla odzieży rowerowej. A jeśli obie koszulki są wykonane z tego samego materiału, dlaczego jedna przesiąka nieprzyjemnym zapachem, a druga nie?

Wygooglowaliśmy słowo „poliester” i znaleźliśmy słowa takie jak „długołańcuchowe polimery, chemicznie skomponowane, alkohol estrowy i hydratowy, kwas karboksylowy i kwas tereftalowy”. Mówiąc najprościej - poliester jest włóknem syntetycznym. Włókna syntetyczne schną szybciej niż włókna naturalne, takie jak bawełna czy wełna, które pochłaniają więcej wilgoci, ale bakterie, które rozwijają się na poliestrze, różnią się od bakterii na bawełnie, i właśnie te poliestrowe są intensywniejsze w zapachu.

Drogie poliestry są wyższej jakości i mają lepszą oddychalność, są bardziej przewiewne i stąd brak nieprzyjemnego zapachu. Koszulki wykonane z taniego i niskiej jakości poliestru to głównie te, które powodują nieprzyjemny zapach i związane z nim problemy. Każdy producent ma swoją nazwę dla technologii, która zarządza oddychalnością i usuwaniem potu. Na Holokolo mamy mnóstwo wysokiej jakości rzeczy. Sprawdź naszą ofertę koszulek męskich i damskich. Inwestycja w wysokiej jakości koszulkę naprawdę się opłaca. Jeśli kupisz tanią koszulkę, która nie ma żadnej specjalnej technologii oddychania i usuwania potu, o wiele bardziej prawdopodobne jest, że bakterie zagnieżdżą się pod pachami i zaczną rozmnażać się z prędkością błyskawicy. I pozostawiają nieprzyjemny zapach.

Podsumowując: pamiętaj, aby regularnie i dokładnie czyścić odzież i akcesoria rowerowe. Jeśli nadal nie możesz pozbyć się zapachu, być może nadszedł czas, aby kupić nowe rzeczy. A jeśli zamierzasz inwestować, inwestuj rozsądnie i długoterminowo. Koszulki i spodnie wykonane z wysokiej jakości poliestru, czy w połączeniu z włóknami węglowymi i wełną Merina są najlepszym wyborem i zapewnią lepszą przyjemność z jazdy na rowerze (i z pewnością nie odstraszą nowych rowerowych znajomych).