NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POCZĄTKUJĄCYCH KOLARZY

Tagi:
NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POCZĄTKUJĄCYCH KOLARZY >

Jednym z nieoczekiwanych skutków pandemii jest ogromne ożywienie zainteresowania kolarstwem. Na drogach i w terenie widzimy znacznie więcej rowerzystów. Niektórzy z entuzjazmem wrócili do kolarstwa po latach, inni dopiero zaczynają z nim przygodę. Tak czy inaczej, próbowanie nowych rzeczy niesie ze sobą ryzyko „błędów początkujących”. Po co więc uczyć się na własnych błędach, skoro możemy uczyć się na błędach innych? W tym artykule dowiesz się, czego od samego początku unikać, aby twoje podróże poszły właściwą ścieżką.

WYBÓR NIEODPOWIEDNIEGO ROWERU

Obecnie rynek jest przesycony różnymi typami rowerów. Jako początkujący możesz nie być tego świadomy i możesz wybrać niewłaściwy rower w złym rozmiarze. Dlatego przy wyborze roweru ważne jest, aby wziąć pod uwagę cenę, typ roweru zgodnie z preferowanym stylem jazdy, np. górski, szosowy, gravel, e-bike i wybrać odpowiedni rozmiar w zależności od typu i wysokość twojej sylwetki. Kiedy już znajdziesz ten odpowiedni nie wahaj się go kupić, by ktoś nie sprzątną ci go sprzed nosa. 

NIEWŁAŚCIWY DOBÓR SIODEŁKA I NIEWŁAŚCIWA REGULACJA

Z pewnością niektórzy z was już tego doświadczyli – po wyjściu wracacie do domu rozbici, z bólami pleców i siedzenia. Powodem jest to, że w kolarstwie siedzimy na rowerze w nienaturalnej pozycji przez długie godziny i poruszamy się pedałując. Takie poruszanie się jest również nienaturalne dla organizmu, dlatego podstawą będzie odpowiedni dobór siodełka i jego ustawienie. Przed wyjazdem zapoznaj się z instrukcjami, jak wybrać odpowiednie siodełko i dopasować je do roweru. Ewentualnie skonsultuj się z kimś specjalizującym się w tej kwestii.

STRACH PRZED PEDAŁAMI ZATRZASKOWYMI

Jak wspomniałem, jeżdżąc na rowerze poruszamy się pedałując. Wielu początkujących boi się zatrzaskowych pedałów, zakładam, że z powodu obaw przed komplikacjami i upadkiem, więc zaczynają treningi na zwykłych pedałach, w zwykłych butach. Jednak adidasy nie są odpowiednimi butami do roweru, ponieważ nie są wystarczająco mocne i nie nadają się do jazdy na rowerze. Najlepiej jest zainwestować w wysokiej jakości buty rowerowe. Bez nich i pedałów zatrzaskowych ruch nogi podczas jazdy nie będzie odpowiedni i może to doprowadzić do pielęgnowania złych nawyków w czasie jazdy. Statystycznie z biegiem czasu każdy, chce jeździć efektywniej, a wspomniane złe nawyki mogę tę efektywność utrudnić. Podczas pedałowania ważne jest, aby jedna noga zawsze naciskała pedał, a druga ciągnęła przeciwny pedał do góry, czego nie można osiągnąć w zwykłych adidasach. Dlatego nie obawiajcie się tego i raczej od razu zaopatrzcie się w super buty rowerowe z odpowiednimi pedałami. To żadna filozofia – przed pierwszą jazdą zrób kilka ćwiczeń przygotowawczych w bezpiecznym miejscu, a gdy już to opanujesz, możesz iść na trening.

ODPOWIEDNI DOBÓR ODZIEŻY

Kolejnym ważnym aspektem wygodnej jazdy na rowerze jest odpowiedni dobór odzieży. Jako początkujący często wybierasz nieodpowiednie ubrania i cierpisz - albo jest ci ciepło, albo za zimno, twoje ubrania nie pasują, twoja wkładka rowerowa cię ociera i etc. Ten temat jest bardzo obszerny i można by o nim dużo pisać. Wybór odpowiedniego ubrania to podstawa, w którą należy zainwestować, ponieważ wysokiej jakości ubrania znacznie podniosą komfort we wszystkich aspektach. W dzisiejszym świecie istnieje szeroka gama pięknej i funkcjonalnej odzieży wykonanej z różnych materiałów, przeznaczonej na różne warunki pogodowe. Dlatego koniecznie odwiedź Holokolo.pl, gdzie eksperci chętnie doradzą w tej kwestii i dobiorą ubrania oraz dodatki zgodnie z twoimi indywidualnymi pomysłami i potrzebami.

PRZECENIENIE SWOJEJ KONDYCJI

Bardzo częsty błąd popełniany przez początkujących. Idealna pogoda przyciągnie cię do roweru i natychmiast ruszysz w długą trasę bez wcześniejszego treningu. Wrócisz do domu całkowicie wykończony, do tego stopnia, że nie chcesz już nawet oglądać roweru. Taki trening nie ma sensu, bo poczujesz się zniszczony i nie skorzystasz ze zdrowotnych dobrodziejstw, jakie oferuje jazda na rowerze. Dlatego konieczne jest rozpoczęcie jazdy mniej intensywnie i na mniejszy dystans, a przy stopniowo rosnącej kondycji dodawanie intensywności wraz z długością treningu. Taka wycieczka przyniesie ci wiele korzyści zdrowotnych i pięknych przeżyć na rowerze, a ty nie będziesz mógł się doczekać kolejnej przejażdżki.

NIEODPOWIEDNIA ŻYWNOŚC I NAWADNIANIE PODCZAS JAZDY

Początkujący rowerzyści mają tendencję do niedoceniania spożycia płynów lub jedzenia podczas jazdy. Oznacza to, że podczas podróży odwadniają się lub braknie im glikogenu, powodując całkowitą utratę energii. Spadek glikogenu, zwany też hipoglikemią, powoduje „wilczy głód” i widziałem już sytuację, w której rowerzysta dosłownie jadł trawę rosnącą przy drodze. Dlatego planując szkolenie czy wyjazd, należy dobrze się w tym zakresie przygotować. Staraj się pić wodę lub elektrolity co godzinę ćwiczeń i spożywaj co najmniej 30 g węglowodanów, czy to w postaci batonika, czy żelu sportowego. W ten sposób nie odczujesz spadku energii i wydajności podczas treningu, a na pewno unikniesz hipoglikemii i wilczego głodu w trakcie lub po treningu. Na stronie internetowej Holokolo.pl znajdziesz również wysokiej jakości żywność, które dostarczą ci energii potrzebnej do osiągania wyników.

 

PODSTAWOWY SERWIS

Początkujący rowerzyści, a także niektórzy doświadczeni zawodnicy, nie mają przy sobie podstawowych przenośnych narzędzi, a ich trening może zakończyć się przedwcześnie uszkodzenie, zerwany łańcuch lub innym problemem, który można by było łatwo rozwiązać w terenie. Dlatego koniecznie zabierz ze sobą podstawowy sprzęt do naprawy usterki, czyli dętkę, pompkę lub CO2, łatki do dętki, a doskonałym pomocnikiem jest multiklucz. Wszystkie te narzędzia „wciśniesz” do kieszeni koszulki lub do sakwy pod siodłkiem.

Kolarstwo to piękny sport, który przynosi wiele pozytywnych wrażeń. Dzięki zasadom, o których wspominaliśmy w artykule, twoje treningi i wyjazdy mogą stać się bardziej komfortowe i efektywne już od początku twojej „rowerowej kariery”. Jeśli jesteś zainteresowany którymś z zagadnień bardziej szczegółowo, koniecznie napisz do nas –  z chęcią ci pomożemy. Vivat Sport!