Jakich akcesoriów nie powinno zabraknąć podczas zimowej jazdy na rowerze

Tagi:
Jakich akcesoriów nie powinno zabraknąć podczas zimowej jazdy na rowerze>

Wraz z nadejściem zimy i chłodów należy ubierać się cieplej również na rower. Oprócz cieplejszej, wodoodpornej odzieży i funkcjonalnej warstwy bazowej warto uzupełnić ją o inne akcesoria, bez których np. jesienią można by się obejść.

Ocieplacze

Rękawki, nogawki, ocieplacze na buty... Jak ich używać, szczególnie zimą? Ocieplacze na nogi mogą być używane zimą jako warstwa podstawowa pod spodnie kolarskie. Nie każdy może czuć się komfortowo dodając warstwę funkcjonalną w postaci leginsów kolarskich, dlatego dobrą alternatywą są nogawki, które zapobiegają otarciom, ale także przemarzaniem mięśni nóg. 

Zimowe ocieplacze to dobra opcja, jeśli nie masz ochoty kupować zimowych butów rowerowych jedynie na kilka przejażdżek. Ocieplacze zapewniają ciepło oraz wygodę w chłodne wietrzne dni.

Rękawice zimowe

Jeśli masz drogie ubrania rowerowe, a nadal jest Ci zimno, to prawdopodobnie winne są rękawiczki. Dłonie i stopy najszybciej tracą ciepło ciała, więc jeśli twoje dłonie są zimne, poczujesz chłód na całym ciele. Nie wypada skąpić przy wyborze rękawic zimowych i warto zainwestować więcej. O tym, jak wybrać zimowe rękawiczki mówiliśmy w tym artykule.

Zdecydowanie nie kupuj na zimę letnich rękawiczek z długimi palcami. Rękawice narciarskie to jedna z możliwych opcji, ale ich używanie wiąże się również z gorszym prowadzeniem roweru. 

Opaska, czapka

Kask rowerowy jest zwykle zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić przepływ powietrza wokół głowy, chłodząc głowę w letnie dni. Efekt ten nie jest jednak do końca pożądany zimą, kiedy uszy i głowa również wymagają utrzymania ciepła. Kobiety mają przewagę w postaci naturalnej izolacji głowy ze względu na długie włosy, więc mogą się obejść tylko opaską chroniącą uszy, natomiast u mężczyzn lepszym rozwiązaniem jest cienka czapka chroniąca całą głowę przed zimnem.

Komin

Mimo, że kurtki zimowe mają wysoki kołnierz, polecam używać dodatkowo komina. Ocieplacze szyi są zwykle wykonane z cienkiego materiału, który można łatwo wsunąć pod zatrzask kasku, aby zimne powietrze nie przedostawało się przez szyję do kurtki. Jeśli temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa od zera, można również naciągnąć komin na usta, aby nie wdychać lodowatego powietrza.

Co jeszcze?

Jeśli jeździsz po mokrych drogach, zapomnij o estetyce roweru i dodaj przynajmniej tylny błotnik. Dzięki błotnikowi woda nie będzie chlapać z tylnego koła bezpośrednio na plecy, więc dłużej będziesz cieszyć się uczuciem ciepła na rowerze. Mimo, że większość kurtek zimowych jest wodoodporna, to po dłuższym czasie i kilku praniach wszystkie przemakają. Jeśli nie masz ochoty impregnować kurtki po każdym praniu, dodaj do niej kurtkę przeciwdeszczową, która zapewni Ci suchość nawet po pogorszeniu parametrów kurtki zimowej.

Jeśli wybierasz się na rower w zimie, zawsze miej na uwadze, że prędzej czy później zmokniesz lub zmarzniesz. Upewnij się, że Twoje warstwy zewnętrzne są wodoodporne i wiatroszczelne. Jeśli chcesz cieszyć się dłuższą jazdą, spakuj zapasową parę rękawiczek i czapkę, aby być przygotowanym na wypadek zmoknięcia. Staraj się pomijać przystanki na kawę podczas zimowych przejażdżek, gdyż wprawdzie rozgrzeją Cię w kawiarni, ale pozostawią Cię z uczuciem zimna większym niż przed zatrzymaniem.