Jak dbać o odzież rowerową i jak ją prać?

Tagi:
Jak dbać o odzież rowerową i jak ją prać?>

Czy wiesz jak dbać o odzież rowerową i jak ją prać? W nowym blogu znajdziesz kilka wskazówek na ten temat.

W poprzednim artykule omawialiśmy jak skompletować swoją rowerową garderobę przed rozpoczęciem jesieni. Ponieważ nie są to produkty, na które wydasz parę złoty, warto też zwracać uwagę na to, jak dbać o swoje ubrania, aby służyły nam jak najdłużej.

Odzież funkcyjna, w przeciwieństwie do bawełny, ma zdolność do odprowadzania wilgoci z ciała. Dzięki temu również ubrania szybko schną, ale to nie ułatwia ich pielęgnacji. Do produkcji odzieży sportowej często wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak włókno bambusowe czy wełna merynosów, które mają tendencję do kurczenia się w cieplejszych temperaturach. Jak więc dbać o taki materiał?


Jak prać, kiedy prać, z czym prać?

Do prania odzieży sportowej zawsze najlepiej używać programu sportowego oferowanego przez pralkę. Nie zawsze jednak możliwe jest zapełnienie pralki tylko sportowymi ubraniami, a pranie w połowie pustej nie jest wskazane ze względów ekonomicznych. Co więc dodać do odzieży sportowej i na jaką temperaturę ustawić pranie?

Przede wszystkim zawsze warto zapoznać się z informacjami zawartymi na metce. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, Twoje ubrania powinny być „bezpieczne”. Producenci zazwyczaj zalecają jedynie pranie ręczne lub pranie w temperaturze do 30 stopni.  Jeśli czujesz, że 30 stopni nie pozbędzie się zapachu, a masz dobre doświadczenia z pralką, nie musisz się martwić o pranie odzieży sportowej w 40 stopniach, może się jednak okazać, że ubrania będą służyły nieco krócej. 

Wskazane jest, aby bezpośrednio po uprawianiu sportu wyprać warstwę odzieży, która znajduje się bezpośrednio na ciele lub pozostawić odzież do wyschnięcia i nie zostawiać jej w torbie. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii i pozwoli uniknąć trudnych do pozbycia się zapachów.

Jaki produkt stosować do prania bielizny sportowej? Odpowiedź jest prosta, zawsze używaj tylko żeli do prania. Detergenty do prania, zmiękczacze tkanin, wybielacze i podobne produkty zaburzają strukturę włókien, powodując uszkodzenia ubrań. Jeśli podczas jazdy ubrudziłeś się błotem, natychmiast po jej zakończeniu namocz pranie w letniej wodzie i nie pozwól, by brud wysechł.

Rzeczy, które bezpośrednio dotykają ciała, takie jak bielizna, szorty, koszulki i skarpetki, należy prać po każdym użyciu; kurtki i kamizelki nie muszą być prane tak często. Jeśli masz np. nieprzemakalną kurtkę rowerową i obawiasz się, że po praniu straci ona swoje właściwości, nie bój się użyć impregnatu.

Spray impregnujący - RAIN SHIELD RE-PROOF

Zawsze pierz odzież sportową z jasnymi ubraniami, ponieważ materiały w większości przypadków nie farbują. Na przykład, jeśli wyprać czarno-białą koszulkę kolarską z ciemnym ubraniem, biały kolor może stać się szary.

Jak suszyć odzież sportową?

Wkładając sportowe pranie do pralki, nie zapomnij sprawdzić prędkości wirowania. Podobnie jak w przypadku prania, warto zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie. Jeśli jednak wybierzemy program prania sportowego, pralka nie powinna pozwolić na ustawienie prędkości powyżej 800, co jest granicą, aby nie uszkodzić membran odzieży funkcyjnej.

Ubrania sportowe nigdy nie powinny być suszone w suszarce bębnowej. Membrany odzieży sportowej mogłyby ulec uszkodzeniu, a jak wspomniano wyżej, naturalne materiały mogą się kurczyć w wysokich temperaturach. Ze względu na właściwości odprowadzania wilgoci z odzieży funkcjonalnej, produkty te schną znacznie szybciej niż inne ubrania, dzięki czemu użycie suszarki nie jest konieczne - ubrania sportowe wystarczy suszyć w temperaturze pokojowej na wieszaku. Z tego samego powodu, dla którego nie jest wskazane używanie suszarki bębnowej, nie jest idealnym rozwiązaniem suszenie ubrań na kaloryferze, ponieważ tutaj temperatura również jest znacznie wyższa.

Jednak niektóre suszarki biorą pod uwagę odzież sportową i mają program z chłodnym nadmuchem, zwykle nazywany "odzież sportowa" lub "outdoor", które są zaprojektowane specjalnie po to, aby zapewnić bezpieczeństwo odzieży sportowej. Jeśli jednak nie masz pewności, że Twoja suszarka nie zniszczy ubrań, zdecydowanie nie ryzykuj.


Zalecenia na zakończenie

Odzież sportowa wymaga szczególnej uwagi, dlatego odcinanie metek nie jest wskazane. Nawet jeśli uważasz, że Twoim ubraniom nie zaszkodzi np. pranie w wyższej temperaturze, ryzykujesz skrócenie ich żywotności.

Jeśli jednak zdarzy się, że przypadkowo dostaniemy jakiś produkt pomiędzy zwykłe ubrania i wypierzemy go na wyższej temperaturze, ustawimy wyższą prędkość wirowania w pralce lub po prostu wrzucimy ją do suszarki, nie ma co panikować, bo prawdopodobnie nic strasznego się nie stanie. Mimo tego warto dotrzymywać instrukcji dot. prania widocznych na metce.

I na koniec moja osobista wskazówka dotycząca czyszczenia wnętrza kasku. Ponieważ podczas jazdy na rowerze poci się również głowa, warto od czasu do czasu wyczyścić kask. Używając dostępnych produktów wystarczy rozpylić piankę w kasku, a ona sama zajmie się czyszczeniem.

Środek do czyszczenia wnętrza kasku - FOAM FRESH CLEANER