5 wskazówek, jak cieszyć się jesienną jazdą na rowerze

Tagi:
5 wskazówek, jak cieszyć się jesienną jazdą na rowerze>

Lato powoli dobiega końca, dzieci wesoło wróciły do szkoły, skończył się też sezon wakacyjny. Ciepła letnia pogoda jest raczej wyjątkiem, słońce wkrótce zacznie wschodzić, gdy będziemy już w pracy, a i po południu widoczność nie będzie idealna. Wraz z nadejściem jesieni wiele osób zaczyna odczuwać pogorszenie nastroju, które najlepiej zwalczyć ćwiczeniami. Jak zapobiec temu, by słaba widoczność i chłodniejsza, deszczowa pogoda nie ograniczyły Twojej sportowej aktywności? Właśnie temu zagadnieniu przyjrzymy się w tym artykule. 

1. Odzież

Jak przygotować swoją rowerową garderobę na jesień? Podczas ubierania się wybieraj raczej kilka cienkich warstw niż jedną grubą, aby utrzymać ciało w cieple. Zawsze zaczynaj od ciepłej warstwy odzieży funkcjonalnej, najlepiej z wełny merynosów, szczególnie jeśli pogoda jest chłodniejsza.

BIOTEX Cyklistické tričko s dlhým rukávom - MERINO - šedá

Biotex: Kolarska koszulka z długim rękawem - MERINO

Przede wszystkim ogranicz, a najlepiej całkowicie zapomnij o czarnym kolorze. Zasada ta obowiązuje również poza rowerem, gdyż ciemne ubranie jest prawie niewidoczne poza miastem przy słabej widoczności. Im bardziej wyrazisty kolor Twojego ubrania, tym lepiej będziesz widoczny na drodze i unikniesz nieprzyjemnych kolizji. 

Zawsze należy się spodziewać, że podczas jazdy możesz zmoknąć. Dlatego warto by ostatnia warstwa odzieży była wodoodporna, nawet w przypadku cieplejszej pogody warto spakować rowerową kurtkę przeciwdeszczową.


Jeśli chcesz wybrać się na rower, a na zewnątrz pada, możesz zaopatrzyć się w wodoodporne spodnie kolarskie, które utrzymają ciało w suchości nawet podczas największej burzy. Pomyśl też o swoich butach i użyj wodoodpornych ochraniaczy na buty rowerowe.

SANTINI Cyklistické kalhoty dlouhé s laclem - UCI RAINBOW 2020 - černá

Santini: Długie spodnie kolarskie z szelkami - UCI RAINBOW 2020

SANTINI Cyklistická zateplená bunda - CORAL BENGAL LADY - růžová

Santini: Kolarska ocieplana kurtka - CORAL BENGAL LADY

ALÉ Cyklistické návleky na tretry - RAIN - černá/žlutá

Alé: Kolarskie ochraniacze na buty rowerowe - RAIN

Jeśli planujesz dojeżdżać do pracy rowerem i nie wiesz, jak poradzić sobie z sytuacją, że rano wyruszasz na trasę w zimnie, a po południu często jest jeszcze ciepło, zaopatrz się w ciepłe ocieplacze na ręce i nogi, które możesz po prostu zdjąć i schować do kieszeni lub torby rowerowej.

2. Okulary

Ponieważ na zewnątrz będzie coraz ciemniej, nie do końca wskazane jest używanie okularów z ciemnymi soczewkami. Zamiast tego sięgnij po okulary, które mają soczewki fotochromowe o raczej mniejszym zabarwieniu.


Niektóre marki oferują również okulary, które przyciemniają się w zależności od widoczności otoczenia, więc nie zaskoczy Cię niespodziewane światło słoneczne. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup nowych okularów na zimę, upewnij się, czy w Twoich ulubionych okularach kolarskich nie można wymienić soczewek. Jeśli Twoja marka oferuje taką opcję, możesz zaoszczędzić parę złotych kupując wymienne soczewki.

SCICON Cyklistické okuliare - AEROSHADE KUNKEN - biela

Scicon: Okulary kolarskie - AEROSHADE KUNKEN

3. Światła

Ponieważ widoczność jest ograniczona również przy złej pogodzie, zawsze używaj tylnego czerwonego migacza niezależnie od pogody i pory dnia. Jeśli rozpoczynasz przygodę z rowerem rano, gdy jest jeszcze ciemno, lub spodziewasz się, że popołudniowa jazda może się przeciągnąć, nie zapomnij o przedniej białej lampce o możliwie dużej jasności.


Jeśli spodziewasz się częstej jazdy w warunkach słabej widoczności, warto nie bagatelizować wyboru lampki i zainwestować w zakup droższej, tak, aby jej jasność była przynajmniej w granicach 500-1000 lumenów.

LEZYNE svetlo - MICRO PRO 800XL - čierna

Lezyne: światło- MICRO PRO 800X

4. Picie

W chłodniejsze dni będziesz odczuwał mniejszą potrzebę picia. Nie zapominaj, że nadal musisz dbać o nawodnienie organizmu i dostarczać mu potrzebnych płynów. Jeśli wychodzisz na zewnątrz i temperatura spada poniżej zera, potrzeba nawodnienia jest jeszcze większa. Do tego celu można wykorzystać rowerowy termos, do którego można wlać np. ciepłą herbatę. Twój napój prawdopodobnie nie zamarznie nawet w zwykłym rowerowym bidonie, ale może być nieprzyjemnie zimny, co zniechęci Cię do ciągłego uzupełniania płynów.

ELITE Cyklistická fľaša na vodu - ICE FLY MTB 500 ml - modrá

Elite: Bidon kolarski - ICE FLY MTB 500 ml

5. Błotniki, opony, smarowanie łańcucha

Jesienią Twój rower wymaga również szczególnej opieki. Jeśli jeździsz na rowerze szosowym, warto wymienić zwykłe opony na opony o większym wzorze. Większość rowerów szosowych może być na przykład wyposażona w opony cyclocrossowe, dzięki którym będziesz bezpieczniejszy na mokrej nawierzchni i żwir na drodze nie będzie stanowił dla Ciebie problemu. 

Jak wspomnieliśmy powyżej, ważne jest, aby pozostać suchym podczas jazdy, więc dobrym pomysłem jest tymczasowe dodanie błotników do roweru.

Ostatnim krokiem, który pomoże Twojemu dwukołowemu pupilowi przetrwać jesień i zimę w dobrym zdrowiu, jest zakup dobrej jakości oleju do łańcucha na mokrą pogodę oraz częstsze czyszczenie roweru.

Wierzę, że jeśli zastosujesz się do wszystkich pięciu punktów wymienionych powyżej, będziesz bez problemów cieszyć się jesienną jazdą na rowerze. I pamiętaj, nie ma złej pogody, jest tylko źle ubrany rowerzysta. :-)