5 powodów, dla których nie warto odkładać roweru na zimę

Tagi:
5 powodów, dla których nie warto odkładać roweru na zimę>

Wraz z listopadem "ciemny okres" kolarstwa przechodzi w kolejną fazę. Temperatury zaczynają zbliżać się do zera, a ciemność już około godziny 16.00 wystawia nas na próbę. Stan terenu i dróg też nie powala na kolana. Takie warunki na pierwszy rzut oka nie są zbyt atrakcyjne, jednak gdy się przełamiesz i ruszysz w trasę Twój trening może nabrać epickich rozmiarów i przynieść Ci wiele korzyści:  

Treningu na zewnątrz nie zastąpi nawet najlepszy trenażer

Mimo, że czasy się zmieniają a smart trenażer to fajna sprawa, w mojej opinii i z mojego doświadczenia to po prostu nie jest "the real deal". Sztucznie sterowany opór nadal ma swoje wady. Poza tym uważam, że jazda w przepoconym pomieszczeniu ze sztuczną wentylacją nie ma nic wspólnego ze zdrowiem psychicznym czy fizycznym, a nie wiem jak Wy, ale ja traktuję trenażer jako alternatywę lub zło konieczne, które wybieram tylko wtedy, gdy pogoda na zewnątrz jest wyjątkowo zła.

Równowaga psychiczna 

Jak wspomniałem uprawiam kolarstwo, bo jestem zapalonym outdoorowcem i uwielbiam przebywać na świeżym powietrzu. Dlatego każdego dnia po prostu muszę wyjść na zewnątrz bez względu na pogodę. Jazda na rowerze zimą jest w pewnym sensie wyzwaniem, ale przyjemnym, takim który zapewni Ci endorfiny i uchroni przed zimową depresją. 

Hartowanie organizmu 

Przez termin „hartowanie” wielu z Was zapewne wyobraża sobie nagich ludzi pływających w zamarzniętym stawie. Ale czy wiesz, że hartowanie może przybierać różne formy? Jednym z nich jest na przykład tak zwane "hartowanie zimnym powietrzem", które występuje podczas zimowej jazdy. Co prawda, o ile nie jesteś Wimem Hoffem, nie polecam jazdy w samych spodenkach i koniecznie sprawdź dobrej jakości odzież z zimowej kolekcji Holokolo, która będzie podstawą dobrego i bezpiecznego zimowego treningu.

Jazda na rowerze to aktywność aerobowa, która wiąże się ze znacznym poceniem, do czego dochodzi poruszanie się z dużą prędkością. W ramach zachowania zdrowia i zasad prawidłowego hartowania organizmu, dobrej jakości odzież jest naprawdę niezbędna. Połącz odzież w taki sposób, aby doskonale odprowadzała pot od ciała, była wiatroszczelna z przodu i wodoodporna. I musi być oddychająca z tyłu i w okolicach kostek. Gdy będziesz odpowiednio ubrany, wpływ aktywności fizycznej w zimnym środowisku dosłownie wzmocni Twoją odporność, a sezonowe przeziębienia czy grypa staną się przeszłością.   

Jazda po różnych nawierzchniach = lepszy skill 

Na początku artykułu wspomniałem, że zimą drogi nie wyglądają zbyt akcyjnie i jakoś szczególnie nie ciągnie ludzi do jazdy po bagnie, śniegu i piachu. Jednak to, co wydaje się odstręczać wiele osób, ma paradoksalnie najlepszy wpływ na technikę jazdy. Jeżdżąc na rowerze po różnych nawierzchniach zdobywasz wiele umiejętności technicznych i dosłownie nabierasz komfortu jazdy. Śnieg, błoto i niestabilne nawierzchnie nauczą cię pięknego płynnego skrętu, zyskasz też niesamowitą kontrolę nad swoim sprzętem podczas pokonywania zakrętów czy hamowania.

Różnorodność nawierzchni sprawi, że pomyślisz o odpowiednim obuwiu i napompowaniu opon. Zdobyte umiejętności wykorzystasz potem w sezonie i w 100% gwarantuję, że na technicznych fragmentach będziesz znacznie szybszy niż dotychczas. A skoro jesteśmy już przy temacie, to wiecie, że w sklepie holokolo znajdziecie najlepsze opony od Maxxisa. Osobiście zdecydowanie poleciłbym forrecaster na te warunki.

Lepsze i bardziej efektywne spalanie tłuszczu

Efektem ruchu w zimnym środowisku jest nieubłagana termogeneza, co w uproszczeniu oznacza, że organizm musi użyć dodatkowych kalorii, aby zapewnić sobie ciepło. W ten sposób organizm pozyskuje niezbędne kalorie również z zapasów tłuszczu. Benefitem jest to, że spalasz ich więcej podczas krótszego treningu, co sprzyja chudnięciu. Jeśli nie zamierzasz schudnąć wystarczy, że zjesz dodatkowe ciasteczko i wszystko się wyrówna. 

Na koniec nie zapomnij o bezpieczeństwie i jeśli w ramach treningu będziesz poruszał się po szosie, zabierz ze sobą elementy odblaskowe i błyskające światła. Tak długo, jak masz odpowiedni sprzęt, jazda zimą jest super zabawą i sprawi, że staniesz się bardziej doświadczonym rowerzystą. Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł i spróbujesz swoich sił na rowerze nawet w czasie zimy.