Jak utrzymać stopy w suchości i cieple podczas jazdy zimą?

Tagi:
Jak utrzymać stopy w suchości i cieple podczas jazdy zimą?>

W dzisiejszym artykule zajmę się pozornie całkiem zwyczajnym tematem. Co może być trudnego w ubraniu się, gdy na dworze jest zimno? Kwestia odpowiedniego ubioru, zwłaszcza w miesiącach zimowych, jest dla wielu osób wielką niewiadomą i często kierują się zasadą: "im więcej warstw, tym lepiej", ja również popełniłem ten błąd, kiedy zacząłem jeździć na rowerze. Dziś skupię się głównie na stopach i tym, jak sprawić, by pozostały ciepłe i suche podczas jazdy w każdych warunkach. 

Odzież wysokiej jakości

W ciepłe letnie dni nie ma większego znaczenia, jaką koszulkę mamy na sobie. Oczywiście, jakość materiałów może mieć duże znaczenie nawet w przypadku odzieży letniej, jednak większa różnica jest zauważalna w przypadku tych zimowych. Dlatego też odzież nie powinna być elementem, na którym próbujesz zaoszczędzić. Inwestycja w dobrej jakości zestaw zimowy zwróci Ci się w postaci komfortu i ochrony przed zimnem i wiatrem.

Przy wyborze wysokiej jakości odzieży, materiał odgrywa ważną rolę i ostatecznie decyduje to również o cenie. Odzież na chłodniejsze warunki powinna być przede wszystkim wiatroszczelna, ale także funkcjonalna pod względem odprowadzania ciepła. Nie można zapomnieć o wodoodporności, która jest szczególnie ważna na spodniej części odzieży. Nagromadzenie ciepła towarzyszące intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze, stanowi zagrożenie, głównie dlatego, że nasze ciała szybko się pocą, co stanowi problem, zwłaszcza w zimie. Mokre ciało i zimno zazwyczaj nie wróżą nic dobrego i zawsze kończy się to co najmniej przeziębieniem. Na naszej stronie znajdziesz produkty najlepszych światowych marek rowerowych, a także wysokiej jakości zestawy zimowe z edycji HOLOKOLO. To od Ciebie zależy, który produkt wybierzesz. Każdy z nich sprawi, że pokochasz zimową jazdę na rowerze.

Ochrona stóp

Ochrona stóp podczas zimy to pięta achillesowa każdego początkującego rowerzysty. Podstawowym zabezpieczeniem są oczywiście skarpety termoaktywne przeznaczone do jazdy na rowerze. Odpowiednie skarpety ochronią Twoje stopy, ale tylko do pewnej temperatury. Błędem, który na pewno popełnia wiele osób i który popełniłem również ja, jest zakładanie dwóch lub więcej par skarpetek, co przyniosło efekt dokładnie odwrotny do tego, którego oczekiwałem. Ponieważ stopa jest ściśnięta w skarpetach, przepływ krwi do stopy (zwłaszcza do palców) jest ograniczony i dlatego już po kilku minutach zaczynasz odczuwać zimno. Dlatego zakładaj jedynie jedną parę ciepłych skarpet. Same skarpety i buty na pewno w zimie nie wystarczą, dlatego trzeba wybrać lepszy rodzaj ochrony. Istnieje wiele sposobów na zapewnienie komfortu i ciepła Twoim stopom podczas jazdy. Najbardziej podstawowym podziałem są ochraniacze na butyzimowe buty rowerowe, zaprojektowane specjalnie na chłodniejsze warunki. Istnieją również ochraniacze przeznaczone na deszczową pogodę, ale dziś skupimy się głównie na tych przeznaczonych na zimne warunki.

Ochraniacze są rodzajem "skarpety", którą naciąga się na buty i w ten sposób zapobiega przenikaniu zimnego powietrza do stopy. Materiał, z którego są wykonane jest elastyczny i może mieć różny skład, od lycry do neoprenu. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Podobnie jak w przypadku odzieży, ochraniacze powinny być wodoodporne i wiatroodporne. Bardzo ważny jest również sposób zatrzymywania ciepła, ponieważ stopy znajdują się najbliżej podłoża i zimne powietrze najbardziej przenika od spodu. Jest to kolejne kryterium, które należy wziąć pod uwagę. Jakość ochraniaczy zależy od ceny, a z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że tańsze wkładki wcześniej zaczynają się pruć, szczególnie w trudniejszym terenie, gdy trzeba przejść kilka kroków. Oprócz wysokiej jakości odzieży, na stronie Holokolo znajdziesz również szeroki wybór ochraniaczy.  O niektórych z nich wspomniała Katka na swoim blogu, gdzie porównywała ochraniacze różnych producentów.

Buty zimowe na pierwszy rzut oka wyglądają solidniej niż klasyczne, ale mają więcej zalet w porównaniu do ochraniaczy. Pierwszą z nich jest większa trwałość – istnieje mniejsza szansa na jakiekolwiek uszkodzenie. Następnie, buty zimowe są precyzyjnie zaprojektowane do jazdy zimą, dlatego też ochrona, jaką oferują, jest na zupełnie innym poziomie. Są one nieco grubsze od wewnątrz i posiadają wiatro- i wodoodporną powłokę na zewnątrz. Zaletą jest również to, że nie zniszczysz ich zbyt szybko dobierając buty do sezonu. Minusem może być wyższa cena i wygląd, ale odbywa się to kosztem komfortu i ochrony. Osobiście poleciłbym je tym, którzy również w zimie spędzają długie godziny na rowerze.

Oprócz butów i ochraniaczy istnieją inne sposoby na ochronę przed zimnem. Domowe gadżety nie zastąpią w pełni ich funkcji, ale mogą całkiem dobrze spełnić swoje zadanie. Kiedy zaczynałem jeździć na rowerze, a mój sprzęt rowerowy składał się z kasku i używanej koszulki, te gadżety często pomagały. Folia aluminiowa na końcu stopy jest prawdopodobnie najbardziej znanym sposobem na utrzymanie ciepła naszych stóp, ponieważ to głównie od palców zaczyna się robić najzimniej. Ulepszyłem ten trik jeszcze bardziej naciągając na pazłotko foliową torbę, która była " wiatroszczelną membraną". O dziwo, działało to całkiem dobrze. Mój znajomy wymyślił kiedyś inny trik, kiedy to ze starej skarpety termicznej zrobił ochraniacze. Ewentualnie, możesz zakleić taśmą otwory wentylacyjne, co zapobiegnie dostawaniu się zimnego powietrza do stóp.

Ostatecznie, nie ma znaczenia jak dobrze chronisz się przed zimnem, ono zawsze znajdzie drogę do środka i po pewnym czasie zmarzniesz. Jak już wspomniałem w poprzednim artykule, jazda na rowerze zimą powinna być przede wszystkim dobrą zabawą, a nie pogonią za nabijaniem kilometrów i ściganiem się.