Dlaczego warto jeździć w butach kolarskich

Tagi:
Dlaczego warto jeździć w butach kolarskich>

Historia kolarstwa wytworzyła wiele sposobów zapinania stopy i pedału w celu zwiększenia efektywności pedałowania. Rozwój przeszedł przez różne etapy. Dawniej używano konwencjonalnych pedałów, różnych pasków i koszyków, które zaciskały stopę w zwykłym bucie. Obecnie stosuje się nowoczesny system boków, które zapinają się w specjalnych pedałach.

Innowacje dotknęły również obuwia kolarskiego, gdzie trampki zostały zamienione na buty kolarskie. Nawet jeśli Twoje stopy nie mają kontaktu z podłożem podczas jazdy na rowerze, wybór odpowiedniego obuwia może mieć duży wpływ na jakość Twojej jazdy. W tym artykule dowiesz się, jak działa cały system i jakie korzyści odniesiesz korzystając z niego

Ogólna problematyka

Podczas jazdy na rowerze poruszamy się poprzez pedałowanie. Choć na pierwszy rzut oka tak się nie wydaje, to obrót o 360⸰ podczas pedałowania jest dość skomplikowanym ruchem. Prawidłowa rotacja powinna być ładna i płynna, angażując równomiernie wszystkie mięśnie znajdujące się w kończynach dolnych. Podczas pedałowania zawsze musimy jedną nogą naciskać na pedał, a drugą na zmianę go ciągnąć. Nie jest to jednak możliwe w przypadku używania konwencjonalnych pedałów i butów, ponieważ bez nieruchomych stóp będziesz cały czas naciskać na pedały i pedałować „na kwadrat”. Dlatego, jeśli chcesz nauczyć się prawidłowej techniki pedałowania już podczas początkowych jazd na rowerze, rozważ korzyści płynące z zastosowania profesjonalnych butów rowerowych i pedałów. 

Jak to działa

W zestawie znajdują się specjalne pedały, bloki do pedałów oraz sam but kolarski. Po zamontowaniu wszystkich komponentów zapinasz bloki w pedałach, tworząc symbiozę z rowerem. Na początku może to być trochę niewygodne i ciągle będziesz myślał o tym, że Twoje stopy są przymocowane do maszyny, ale nie martw się, szybko się przyzwyczaisz. System jest bezpieczny i w razie upadku boty automatycznie odczepią się od pedałów, ponieważ system działa podobnie jak wiązania narciarskie. Wypiecie się jest również bezproblemowe, wystarczy szarpnąć nogą w bok.  

Czym różni się but rowerowy od zwykłego buta

Obecnie na rynku istnieje niezliczona ilość modeli butów rowerowych. Jeśli chodzi o sam design, to każdy znajdzie coś dla siebie. Możesz wybierać od futurystycznych kształtów po modele, których na pierwszy rzut oka nie rozróżniłbyś od klasycznych butów sportowych. Dla "koneserów" wymyślili nawet sandały.

Zasadnicza różnica w stosunku do zwykłego buta polega na tym, że podeszwa jest niezwykle twarda i jest w niej miejsce na zamontowanie bloków, które dokręca się za pomocą śrub imbusowych.

Benefity 

  • Stabilna noga 
  • Zapobieganie ześlizgiwaniu się stopy z pedału
  • Umiejętność prawidłowego wykonania obrotu o 360⸰.
  • Wyższa wydajność 
  • Komfort 
  • Anatomicznie prawidłowa pozycja stopy na pedale

Ak s cyklistikou práve začínate a chystáte sa pravidelne trénovať, tak kúpa našliapaného systému  spolu so špeciálnou obuvou je pre vás tá najlepšia voľba. V nasledujúcej sérii článkov sa budeme venovať práve tejto problematike. Detailne vám vysvetlíme ako postupovať pri výbere správnych tretier, aké nášľapné systémy existujú a ako všetko správne nadstaviť. 

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kolarstwem i zamierzasz regularnie trenować, zakup systemu pedałów wraz ze specjalnymi butami będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. W kolejnej serii artykułów przyjrzymy się temu właśnie zagadnieniu. Wyjaśnimy szczegółowo jak zabrać się za wybór odpowiednich butów, jakie istnieją systemy bieżników i jak wszystko prawidłowo dopasować.