5 ZALET ODZIEŻY TERMICZNEJ DO UPRAWIANIA SPORTÓW ZIMOWYCH

Tagi:
5 ZALET ODZIEŻY TERMICZNEJ DO UPRAWIANIA SPORTÓW ZIMOWYCH>

Bez względu na to, jak droga i doskonała jest Twoja kurtka zimowa lub spodnie, nie możesz obejść się bez dobrej jakości bielizny termicznej. Zanim omówimy podstawowe zasady i funkcje bielizny termicznej, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa regulacja temperatury ludzkiego ciała.

Temperatura ciała jest kontrolowana przez podwzgórze

Ten ośrodek nerwowy znajduje się w naszym mózgu i jest odpowiedzialny za utrzymanie idealnej temperatury ciała. Dlatego podczas aktywności fizycznej działa on w ten sposób, że kiedy zaczynamy odczuwać ciepło i nasze ciało zaczyna się przegrzewać, wysyła sygnał do gruczołów potowych, które natychmiast rozpoczynają swoją działalność, chłodząc nas poprzez wydalanie potu. I odwrotnie, jeśli jest nam zimno, spowoduje to, że zaczniemy się trząść, a organizm pod wpływem skurczów mięśni wytworzy ciepło niezbędne do uniknięcia hipotermii. Biorąc pod uwagę te okoliczności, jasne jest, że zwykła koszulka i sweter nie wystarczą nam podczas zimowych aktywności, dlatego polecam zajrzeć do sklepu Holokolo, gdzie można znaleźć wysokiej jakości bieliznę termiczną.

Jakie korzyści przynosi bielizna termiczna?

 1. Odprowadza pot od skóry.
 2. Szybko schnie, a po zamoczeniu jej waga nie zwiększa się.
 3. Nie wychładza się na ciele.
 4. Nie ogranicza ruchów.
 5. Ogrzewa w zimie, chłodzi w lecie.

Jak odpowiednio ubrać się na zimowy trening?  

Przede wszystkim należy iść na trening z uczuciem lekkiego chłodu i nastawieniem, że dzięki aktywności rozgrzejemy się. Tak więc, trzeba ubrać się „w sam raz”, co jest dość indywidualne i trzeba znaleźć idealne dla siebie rozwiązanie. Ubierając się pamiętaj jednak, że jeśli przesadzisz z ubraniem, będzie Ci za ciepło, przez co nadmiernie się spocisz i nawet dobrej jakości bielizna może sobie z tym nie poradzić. I odwrotnie, jeśli przez całą podróż będzie Ci zimno, przeziębisz się.

Zasada dobierania warstw

Kluczową zasadą komfortowego treningu zimą jest ubieranie się warstwowo. Zasada trzech warstw jest prosta i funkcjonalna, kombinacja różnych warstw zapewnia maksymalny komfort dla sportowca. Idealny system do naśladowania jest następujący:

 1. Warstwa transportowa (bielizna termoaktywna). Pierwsza warstwa odzieży, która jest w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Otacza skórę i ma za zadanie odprowadzać pot od ciała.
 2. Warstwa termoizolacyjna (odzież z polarem, wełną, poliestrem). Druga warstwa odzieży nie przepuszcza ciepła wytwarzanego przez ciało, a jednocześnie zapobiega przenikaniu zimnego powietrza do środka. Wchłania również pot z bielizny i odprowadza go na zewnątrz.
 3. Warstwa ochronna (kurtki, kamizelki, spodnie). Wierzchnia warstwa odzieży jest wodoodporna i wiatroszczelna. Musi być jednak przewiewna, aby nie parowała.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bielizny? 

W swojej "karierze" kolarskiej doświadczyłem różnych sytuacji. Na początku nie zwracałem uwagi na dobrej jakości materiały, więc treningi nie kończyły się zbyt pozytywnie. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych materiałów zacząłem eksperymentować, ale zawsze byłem trochę skąpy i szukałem tańszych alternatyw. Oszczędzanie i niewłaściwe działanie materiału, doprowadziło do tego, że byłem mokry i przewiewało mnie podczas zjazdów. Będąc młody nie odczuwałem tego aż tak silnie, ale zwrot nastąpił po trzydziestce. Myślę, że w tym wieku nie ma już miejsca na takie eksperymenty, bo nie zawsze pozostaje to bez konsekwencji i po hipotermii często przychodziło przeziębienie.

Dlatego przy wyborze odzieży termicznej kieruj się następującymi zasadami:

 1. Nie bój się inwestować.
 2. Wybierz odzież termiczną dla odpowiedniej pory roku (zwróć uwagę na zakres temperatur).
 3. Wybierz wąski krój, który całkowicie przylega do ciała.
 4. Skup się na wyborze odzieży z płaskimi szwami lub nawet bez szwów.
 5. Wybierz nowoczesne materiały (syntetyki, merynosy, kombinacje tych materiałów).
 6. Kupuj ubrania od zaufanych marek.
 7. Nie zapominaj o zasadach prawidłowego dobierania warstw. 

Myślę, że w dzisiejszych czasach tylko "samobójca" jeździłby zimą na rowerze bez bielizny termicznej. Jeśli chcesz kupić coś naprawdę dobrej jakości, zajrzyj do sklepu na Holokolo, do działu z bielizną funkcjonalną. Obecnie testuję koszulkę termiczną UYN Evolutyon, którą przedstawię w kolejnym artykule. W międzyczasie pracuj ciężko na swoje rowerowe sukcesy i ciesz się sportem!