Podstawowy sprzęt i odzież rowerowa dla początkujących

Tagi:
Podstawowy sprzęt i odzież rowerowa dla początkujących>

Chociaż zawsze można jeździć na rowerze w zwykłej odzieży, większość rowerzystów jeżdżących regularnie w końcu zakłada przynajmniej część odzieży specjalistycznej - zazwyczaj dlatego, że zwiększa ona komfort jazdy. Jeśli jednak nie chcesz od razu kupować całego sprzętu, poniżej znajdziesz listę odzieży i sprzętu rowerowego w sugerowanej kolejności.

1. Kask

Kask można traktować jako element wyposażenia, ale co ważniejsze, jest to element bezpieczeństwa, a powód, dla którego warto go kupić przed innym specjalistycznym wyposażeniem, jest praktyczny - prędzej czy później większość rowerzystów spadnie z roweru, a odpowiedni kask pomoże zapobiec urazom głowy i uratuje życie. Dlatego niezależnie od tego, jaką formę kolarstwa preferujesz - szosową, górską, wyczynową czy nawet rekreacyjną - noś kask!

W Europie wszystkie kaski rowerowe muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa, dlatego każdy kask rowerowy dostępny obecnie na rynku, który jest odpowiednio dopasowany, jest akceptowany. Niektóre z nich mają jednak lepsze systemy dopasowania i lepszą wentylację, a niektóre - dodatkowe rozwiązania techniczne w zakresie bezpieczeństwa. Wybór należy do Ciebie.

Moja wskazówka: Kask kolarski LIMAR DELTA MTB
Dla wymagających: Kask kolarski POC - KORTAL

2. Spodenki kolarskie

Ogólnie rzecz biorąc, spodenki kolarskie występują w dwóch stylach: przylegającym do ciała i luźnym, chociaż nawet te luźniejsze mogą mieć pewne elementy przylegające do ciała pod luźniejszą warstwą zewnętrzną. Oba rodzaje posiadają również "wyściółkę" (wkładkę rowerową), która chroni tę część ciała, która styka się z siodełkiem roweru i pochłania wilgoć. (Spodenki kolarskie są przeznaczone do noszenia bez bielizny, która może się zwijać i powodować otarcia).

Obcisłe spodenki są najczęściej wybierane przez rowerzystów szosowych i innych kolarzy, którzy przez dłuższy czas pozostają na siodełku. Materiał, który przylega do ciała, to spandex (nazwa ogólna, ale można go również rozpoznać pod nazwami handlowymi, takimi jak Lycra), który jest włóknem syntetycznym znanym ze swojej elastyczności. Dopasowany krój eliminuje nadmiar materiału, który mógłby się zwijać i powodować opór wiatru. 

Dlatego kolarze MTB preferują luźniejsze spodenki, które zapewniają większy zakres ruchu. Jednak poza tymi różnicami, spodenki przylegające do ciała kojarzą się z kulturą rowerów szosowych, a luźniejsze spodenki z kulturą rowerów górskich. Ale oczywiście do każdej formy jazdy na rowerze można używać obu typów.


Moja wskazówka: Krótkie spodnie kolarskie POC VELOCITY

3. Rękawiczki

Istnieją rękawice bez palców i z wyściółką na dłoniach, która amortyzuje i pochłania wstrząsy spowodowane nierównościami drogi. Ten typ jest najczęściej używany przez rowerzystów szosowych. Istnieją też rękawice z pełnymi palcami, które zapewniają większą ochronę dłoni w razie wypadku. Rękawice te są przeznaczone raczej dla kolarzy MTB.

4. Buty rowerowe

Większość z nas zaczynała jazdę na rowerze w trampkach, które są dobre na krótkie przejażdżki (zakładając, że masz płaskie pedały), ale na dłuższych trasach możesz nabawić się skurczów lub bólu spowodowanego ciągłym zginaniem stóp. Buty kolarskie mają sztywną podeszwę, która zapobiega nadmiernemu zginaniu stóp, zmniejszając prawdopodobieństwo skurczów i bólu oraz optymalizując przenoszenie energii na pedały.

Buty kolarskie występują w dwóch rodzajach: buty do rowerów szosowych i buty do rowerów górskich (MTB). Te dwa rodzaje butów mają cechy charakterystyczne dla tych dwóch rodzajów jazdy, przy czym największa różnica polega na tym, że łatwiej jest chodzić w butach MTB, które mają elastyczną podeszwę i nie są tak sztywne jak buty szosowe. Jest to ważne dla kolarzy MTB, którzy często siedzą na rowerze lub z niego schodzą, w zależności od terenu, ale buty MTB są nadal wystarczająco sztywne, aby zapewnić wygodę jazdy.

Buty do rowerów szosowych są jeszcze sztywniejsze i mają od spodu "klips", który zatrzaskuje się w przystosowanym do tego pedale.  Jednak buty szosowe są niepraktyczne do chodzenia, praktycznie po żadnej powierzchni.

Moja wskazówka: Buty rowerowe Gaerne LASER MTB


5. Koszulka

Jeśli wolisz kolarstwo szosowe, koszulki w jaskrawych kolorach sprawią, że będziesz lepiej widoczny dla kierowców. Koszulki kolarskie są wykonane z tkanin syntetycznych, które nie przemokną, jeśli złapie Cię deszcz. Są przylegające, aby zminimalizować opór wiatru, a kieszenie z tyłu nie przeszkadzają w ruchu nóg. Niektórzy rowerzyści górscy, którzy mają kieszenie w luźnych spodenkach, zamiast obcisłych koszulek z kieszeniami wybierają podobne do T-shirtów wykonane z materiałów syntetycznych.

Moja wskazówka: Koszulka kolarska Holokolo DUNE MTB 

Dla wymagających: Letnia koszulka kolarska POC MTB PURE LS