Jak wybrać licznik rowerowy GPS do treningu i nawigacji?

Tagi:
Jak wybrać licznik rowerowy GPS do treningu i nawigacji?>

Czasy kłopotliwych liczników na rowerach z przeszkadzającymi przewodami i magnesami na kołach już dawno minęły. Dzisiejsze liczniki rowerowe GPS mają nowoczesny design i najnowsze technologie GPS, które pozyskują dane bezpośrednio z satelitów przelatujących nad Ziemią i komunikują się bezprzewodowo z inteligentnymi czujnikami w dowolnym miejscu na rowerze lub na ciele.

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszy rowerowy licznik?

Mapy i nawigacja

Większość liczników rowerowych oferuje jakąś formę wyświetlania mapy na ekranie lub obsługuje bardziej szczegółową nawigację. Większość z nich pozwoli również na wstępne wczytanie tras, którymi zamierzasz jechać, a niektóre nawet pozwalają na zmianę tras podczas jazdy. Podczas regularnej jazdy w pobliżu domu prawdopodobnie te funkcje nie będą Ci potrzebne. Tylko jeśli planujesz przygodę w odległych i nieznanych rejonach, staną się one cenne. Zanim zapłacisz 2000 zł za pełnoprawną jednostkę nawigacyjną, zastanów się, ile razy będziesz korzystać z tej funkcji. Nie zapomnij jednak o innych usprawnieniach, które mogą pomóc podczas dłuższych podróży i nie zepsuć wrażeń z jazdy. Mogą to być wysokiej jakości okulary, które wystarczająco chronią oczy. Lub wysokiej jakości odzież rowerowa, która pomoże Ci pokonać niespodziewane niekorzystne warunki pogodowe, takie jak deszcz i wiatr.

Bateria

Jeśli planujesz spędzać długie godziny na siodełku, będziesz musiał przyjrzeć się licznikowi z dłuższą żywotnością baterii. Większość liczników rowerowych działa do 18 godzin, co powinno wystarczyć każdemu rowerzyście. Żywotność baterii jest zaznaczona przy każdym modelu. Na żywotność baterii może wpływać wiele czynników: jasność ekranu, interwał rejestrowania trasy, podłączone czujniki, połączenie ze smartfonem, a nawet to, co jest na ekranie - stale aktualizowana kolorowa mapa pobiera więcej energii.

Kompatybilność czujników

Może to być zewnętrzny czujnik tętna lub czujnik kadencji, w każdym przypadku musisz sprawdzić zdolność licznika rowerowego do łączenia się z czujnikami i urządzeniami. Niektóre pozwalają tylko na jedno połączenie naraz, ale większość pozwala na wiele połączeń za pomocą ANT + lub Bluetooth.

Łączność z telefonem komórkowym

Połączenie z telefonem komórkowym jest pożądane z kilku powodów. Wiele modeli liczników oferuje łączność Bluetooth. Obejmują one takie funkcje, jak sterowanie muzyką, wyświetlanie połączeń przychodzących i wiadomości tekstowych, powiadomienia, a nawet możliwość przesyłania danych dotyczących jazdy do chmury. Oczywiście wskazane jest odpowiednie przechowywanie telefonu komórkowego. Podczas jazdy po szosie na pewno przyda się koszulka kolarska zapinana na zamek błyskawiczny, w której można bezpiecznie schować telefon. Drugi wariant to schowek pod siodłem, do którego można już włożyć kilka akcesoriów i nie musisz nosić wszystkiego w kieszeniach w koszulce. Jeśli lubisz wędrować po lasach i szlakach, odpowiednim towarzyszem jest plecak, który zawiera specjalną przegrodę do przechowywania telefonu, aby zapobiec uszkodzeniom.

 

Jaki ja wybrałbym licznik?

Rynek rowerowych liczników GPS jest zdominowany przez takie marki, jak Garmin, Wahoo, Polar, Bryton, Suunto, Lezyne. Przez to, że jeżdżę częściej MTB wybrałbym licznik, który ma mapę, bo w lesie ścieżka nie zawsze jest wyraźna lub nie ma wielu możliwości przejazdu, szczególnie w warunkach słabej widoczności, kiedy nie można rozpoznać wielu punktów orientacyjnych. Dlatego wybrałbym licznik rowerowy z dokładnymi danymi mapowymi.

Inną możliwością jest to, że możesz pobierać różne trasy/szlaki z sieci internetowych (Strava, Trailforks) do licznika rowerowego. Niektóre popularne portale rowerowe i szlakowe udostępniają do pobrania dane o trasach (w postaci pliku GPX) i ważne punkty trasy. Niektóre obiekty oferują nawet informacje o pobliskich kawiarniach, sklepach rowerowych, szpitalach i innych celach.

Kolejnym pozytywnym zastosowaniem liczników rowerowych GPS jest bezpieczeństwo. Niektóre modele mają możliwość przesłania dokładnych współrzędnych miejsca, w którym się znajdujesz, do wybranego kontaktu, co może znacznie przyspieszyć akcję ratowniczą w razie takiej potrzeby.

Podobnie jak większość elektroniki, liczniki rowerowe GPS ewoluują i szybko się zmieniają. Stale pojawiają się nowe modele, a istniejące modele uzyskują nowe funkcje poprzez aktualizacje. Oznacza to, że podstawowe funkcje typowego licznika rowerowego - wyświetlanie prędkości, dystansu, czasu, wysokości, rytmu i tętna - nie zmieniły się od wielu lat. Oprócz tych podstawowych funkcji istnieją również funkcje premium, w przypadku których marki próbują zmusić Cię do zakupu swojego produktu lub uaktualnienia do najnowszego modelu. Niektóre z tych funkcji, takie jak nawigacja, wykrywanie wypadków, parowanie smartfonów i wbudowany coaching, mogą poprawić Twoje bezpieczeństwo, kondycję i ogólną przyjemność z jazdy. Zastanów się nad swoimi potrzebami, zanim zainwestujesz w drogi licznik rowerowy, który ma wiele funkcji, z których nigdy nie będziesz korzystać.

Najczęściej używane terminy przy wyborze urządzenia GPS:

ANT +

Najpopularniejszy protokół bezprzewodowy w kolarskim GPS i elektronice. Służy do komunikacji między czujnikami, takimi jak mierniki mocy, rytm, pulsometry i pulsometry, a jednostką główną.

Wysokościomierz barometryczny (barometr)

Tam, gdzie niektóre urządzenia wykorzystują wysokość nad pozimem morza do szacowania wysokości, lepsze urządzenia używają barometru do dokładnego pomiaru wysokości. W niektórych urządzeniach służy również do dokładniejszego śledzenia współrzędnych.

Bluetooth

Samodzielny bezprzewodowy odbiornik/nadajnik będący standardem w technologii smartfonów. Obecnie staje się coraz bardziej popularny w urządzeniach GPS do synchronizacji telefonu.

GLONASS

czyli  Global Navigation Satellite System, zapewnia alternatywne satelity do GPS (Global Positioning System). Jednostki oferowane przez GLONASS często mają bardziej niezawodne pokrycie mapy i nagrywanie wraz z szybszym uruchamianiem.

IPX7

Dotyczy wodoodporności. IPX7 jest standardem wielu urządzeń elektronicznych i oznacza, że ​​przedmiot może wytrzymać przypadkowe wystawienie na działanie wody do jednego metra przez maksymalnie 30 minut. Oznacza to, że użytkowanie w deszczu będzie bezproblemowe.