4 mity na temat jazdy na rowerze, w które wierzą kobiety

Tagi:
4 mity na temat jazdy na rowerze, w które wierzą kobiety>

Kolarstwo jest sportem popularnym na całym świecie, nie tylko wśród mężczyzn, ale także wśród kobiet. Kobieta na rowerze nadal jest uważana za coś nienaturalnego a kobiety są zniechęcane do jazdy na rowerze. Dlaczego tak się dzieje? W naszym społeczeństwie istnieje wiele uprzedzeń, które należy obalić.   

MIT NR 1. JAZDA NA ROWERZE NIE JEST TAK DOBRYM SPOSOBEM NA UTRATĘ WAGI JAK INNE SPORTY

Dla kobiet główną motywacją do uprawiania sportu jest często dążenie do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Kiedy kobieta podejmuje decyzję, jaki sport wybrać, może spotkać się z opinią, że jazda na rowerze nie jest tak dobra na odchudzanie jak np. bieganie. Najczęstszym powodem, dla którego kobiety wybierają bieganie, jest przekonanie, że dzięki niemu spalają więcej kalorii. Ale czy to prawda? Jeśli jesteś w przedziale umiarkowanej intensywności, podczas biegu spalisz około 650 kcal/godzinę, a godzina jazdy na rowerze to około 550 kcal. O ile prawdą jest, że bieganie spala więcej kalorii w ciągu godziny, o tyle godzina biegu jest znacznie bardziej wymagająca niż godzina jazdy na rowerze, więc o ile na całodziennej wycieczce rowerowej można spalić ponad 2000 kcal, o tyle w przypadku biegania godzina jest zazwyczaj maksymalnym limitem.  

MIT NR 2 PRZEZ JAZDĘ NA ROWERZE, MOJE UDA STANĄ SIĘ WIĘKSZE

Skoro wiemy już, że jazda na rowerze pozwala schudnąć lepiej niż inne sporty, czas przyjrzeć się najczęstszemu mitowi, który zniechęca większość kobiet do jazdy na rowerze. Wśród kobiet panuje powszechne przekonanie, że jazda na rowerze "powiększa" uda i że kobiece nogi nie są przez to tak atrakcyjne. Można przypuszczać, że mit ten pochodzi z telewizyjnych nagrań kolarstwa torowego, gdzie wielkość ud zawodniczek jest zbliżona do wielkości ich talii. Nie musisz się jednak martwić, że Twoje uda będą choć trochę zbliżone do tego rozmiaru. Jazda na rowerze tylko ujędrni Twoje nogi i prawdopodobnie sprawi, że stracisz więcej kilogramów. Zawodniczki specjalizujące się w sprintach mają bardziej wydatne uda ze względu na to, że jeżdżą na ciężkich biegach. Jazda przypomina wtedy trening siłowy z bardzo dużymi ciężarami, który powoduje zwiększenie objętości mięśni. Jeśli przyjrzeć się kolarkom specjalizującym się w jeździe po wzniesieniach, można zauważyć, że jazda na rowerze, nawet jeśli jest bardzo intensywna, nie powoduje "olbrzymich ud". 

MIT NR 3 KOLARSTWO TO MĘSKI SPORT

Jazda na rowerze pomoże ci spalić zbędny tłuszcz, poprawić kondycję i sprawi, że Twoje nogi będą wyglądać świetnie, więc dlaczego nie zacząć jeździć na rowerze już teraz? Oprócz mitów na temat swojej sylwetki, prawdopodobnie natkniesz się na coś, co zniechęci cię bardziej niż dwa poprzednie stwierdzenia. Nierzadko osoby z twojego otoczenia przekonują, że kolarstwo to "męski sport". Mężczyźni z twojego otoczenia prawdopodobnie powiedzą, że kobiety nie są atrakcyjne na rowerze, nie mają takich samych cech fizycznych jak mężczyźni. Nie ma powodu, aby kobieta czuła się nieatrakcyjna na rowerze. Jedyną różnicą, w porównaniu z bieganiem, jest kask na głowie. Nawet z kaskiem można stworzyć wiele różnych fryzur, które będą wyglądać świetnie. Podobnie zawodniczki malują się na wyścigi i zdecydowanie wyglądają kobieco. W dzisiejszych czasach nie ma problemu z zakupem świetnie wyglądających ubrań i np. różowych dodatków, dzięki którym nikt nie przeoczy, że jesteś kobietą. Jeśli chodzi o sprawność fizyczną, nie da się porównać sprawności fizycznej mężczyzn i kobiet. Ta różnica między płciami nie ma nic wspólnego z podejściem do sportu i umiejętnością uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny.

MIT NR 4 KOBIETY POTRZEBUJĄ SPECJALNEGO SPRZĘTU

Kiedy zdecydujesz się na jazdę na rowerze i przejdziesz do wyboru roweru, prawdopodobnie spotkasz się z mitem, że kobiety potrzebują specjalnego sprzętu, a "męski" rower nie jest dla nich odpowiedni. Jak więc naprawdę wygląda wybór roweru? Czy jest aż taka różnica? Istnieje wiele rodzajów rowerów zaprojektowanych specjalnie dla kobiet. Głównym mitem jest to, że rowery damskie mają zmodyfikowaną geometrię, która zapewnia wygodniejszą jazdę. Prawda jest jednak taka, że główna różnica w geometrii wynika z wyboru samego roweru oraz tego, czy jest to rower wyścigowy czy rekreacyjny. Budowa ciała i stosunek wysokości do długości nóg są indywidualnie różne u kobiet i mężczyzn, dlatego nie ma różnic między płciami w tym zakresie. Rowery damskie często mają ładniejszy wygląd, ale nie znajdziesz w nich żadnych innych różnic. 

Wśród rowerzystów często panuje opinia, że kolarstwo jest sportem stricte dla mężczyzn. Oczywiście nie jest to prawda. Nie zniechęcaj się więc i spróbuj zacząć swoją przygodę z rowerem, a nie pożałujesz.