Jak odpowiednio dobrać rękawiczki>

Wybór rękawiczek kolarskich jest często niedoceniany lub wręcz pomijany. Mimo że jest to znikomy element odzieży w porównaniu z resztą wyposażenia, wskazane jest zachowanie ostrożności przy wyborze. Po co w ogóle zakładać rękawiczki na rower?

Rękawiczki kolarskie służą jako podstawowe zabezpieczenie przed przypadkowymi upadkami spowodowanymi przez spocone dłonie, które ślizgają się podczas trzymania kierownicy. Gdy dojdzie do upadku, częścią ludzkiego instynktu jest położenie rąk przed sobą. Nie ma znaczenia, czy jeździsz na szosie, czy w terenie, w każdym z tych przypadków otarte dłonie sprawią wiele nieprzyjemnego bólu.

Kolejnym powodem noszenia rękawiczek kolarskich są pęcherze i bąble, które powstają po dłuższym trzymaniu kierownicy. Najważniejszym, a zarazem najbardziej aktualnym powodem noszenia rękawiczek kolarskich, jest ochrona dłoni przed wychłodzeniem. Dzieje się tak dlatego, że jeśli zimno ci w dłonie, spowoduje to uczucie zimna na całym ciele, co następnie sprawi, że jazda będzie bardzo niekomfortowa.

Właściwy rozmiar rękawic

Rozmiar rękawiczek rowerowych ma kluczowe znaczenie dla wyczucia i obsługi roweru. Rękawice muszą dokładnie przylegać do dłoni. Jeśli rękawiczki będą luźne, to najprawdopodobniej Twoja dłoń będzie się w nich ślizgać i zapewnisz sobie tylko większy dyskomfort jazdy niż bez nich. Warto też liczyć się z tym, że po krótkim czasie rękawiczki będą nieco ciągnąć, dlatego lepiej wybrać rękawiczki nieco ciaśniejsze. Jeśli zamawiasz rękawice online, musisz dokładnie przestudiować tabelę rozmiarów producenta, ponieważ rozmiary często się różnią.

Podstawowe różnice między rękawiczkami

Kolarstwo szosowe X górskie

Przede wszystkim należy rozróżnić, czy jeździmy na rowerze górskim czy szosowym. To nie tylko rozmiar opony dla lepszej amortyzacji, różnica polega przede wszystkim na innym sposobie trzymania kierownicy. Do kolarstwa górskiego często polecane są również cienkie rękawiczki z długimi palcami, które zapewnią również ochronę knykci w przypadku kraksy. Rękawice MTB z długimi palcami są zazwyczaj wykonane z oddychających materiałów, które zapewnią Ci ciepło. Zatem to od Twojego gustu zależy, czy wolisz rękawiczki z długimi czy krótkimi palcami.

Wyściółka żelowa x piankowa

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że żelowa wyściółka jest lepsza. Jeśli jesteś tylko rekreacyjnym rowerzystą, który raz na jakiś czas wychodzi na rower, to wkładka żelowa z pewnością uprzyjemni Ci jazdę. Jeśli jednak częściej jeździsz na rowerze, wkładka piankowa będzie dla Ciebie z pewnością lepszym wyborem. Grubość wkładki również odgrywa rolę – im grubsza wyściółka, tym bardziej komfortowa będzie Twoja jazda, ale z drugiej strony pogorszy ona wyczucie roweru. Z drugiej strony, pewność chwytu poprawi się w przypadku rękawic, które mają silikonowe paski lub antypoślizgowe kropki na dłoniach.

Męskie X damskie X dziecięce

Tak, ten czynnik również odgrywa rolę w rękawicach. Mężczyźni mają zazwyczaj większe i grubsze dłonie, a także szersze nadgarstki. Kobiety natomiast mają mniejszą dłoń, dlatego męskie rękawiczki byłyby na nich luźne. Nie chodzi więc tylko o wygląd, ale przede wszystkim o funkcjonalność, więc nie lekceważ tego czynnika. Dzieci częściej upadają na rowerze, dlatego rękawiczki dziecięce, poza mniejszymi rozmiarami, posiadają specjalny układ podszewki, który chroni dłoń dziecka podczas upadku.

Rękawice zimowe

Wybierając rękawiczki zimowe, trzeba mieć jasność co do kilku kwestii. W jakich temperaturach będę jeździł? Czy potrzebuję wodoodporności? Jeśli planujesz jeździć tylko wiosną i jesienią, wystarczą średnio ciepłe rękawiczki. Jeśli jesteś entuzjastą roweru, który jeździ w temperaturach poniżej zera, pamiętaj, aby wybrać ocieplane rękawiczki lub mitenki, które utrzymują palce w cieple.

Jeśli planujesz jeździć na rowerze w deszczu lub śniegu, idealnie jest wybrać wodoodporne rękawice. Istnieje kilka podstawowych materiałów, które decydują o właściwościach rękawic:

  • Gore-Tex: cienka wodoodporna membrana, oddychająca, odporna na ścieranie 
  • Lycra: bardzo rozciągliwa, nie wodoodporna, mało odporna na ścieranie
  • Windstopper: bardzo dobrze oddychający, wiatroszczelny

Rękawice ocieplane najczęściej wyposażone są w technologię Gore-Tex lub Windstopper, najwyższą oddychalność gwarantuje Lycra.

Przy wyborze rękawiczek z pewnością nie warto oszczędzać. Droższe rękawiczki sprawią, że jazda na rowerze będzie przyjemniejsza. W przypadku rękawic zimowych, droższe będą cieplejsze i bardziej wytrzymałe, natomiast rękawice letnie będą miały materiał przeznaczony do wycierania potu lub zapięcie, które nie będzie drapać skóry. Droższe rękawiczki bardzo często posiadają również elementy odblaskowe, których nigdy za mało.