5 zaleceń dla rowerzystów w „dobie koronawirusa”

Tagi:
5 zaleceń dla rowerzystów w „dobie koronawirusa”>

Świat zwolnił, ale nie powinien się zatrzymać. Choroba Covid-19 spowodowała to, co do tej pory widzieliśmy tylko w filmach katastroficznych. Pandemia spowolniła życie niemal na całym świecie. W wielu krajach zlikwidowano wydarzenia społeczne, kulturalne i sportowe. Centra miast są wyludnione. Ludzie siedzą w domu i czekają na to, co będzie dalej. Surowe ograniczenia są ważne i nie należy ich lekceważyć. Istnieją jednak aktywności, które pozwalają nam wziąć głęboki oddech bez maski. Jedną z tych możliwości jest jazda na rowerze.

Ruszajmy się, jeździjmy na rowerze, jeśli to możliwe. Jazda na rowerze jest świetna zarówno ze znajomymi jak i z zespołem, ale nie traci nic ze swojej magii również jako indywidualny sport.

5 ROWEROWYCH WSKAZÓWEK

1. Samotny jeździec

Jedź sam lub z członkiem rodziny. Najlepiej w lesie lub w miejscu, gdzie jest mało ludzi. Teraz nie jest dobry czas na jazdę w grupach i tworzenie peletonu.

2. Jedź ostrożnie i nie licz na pomoc

Jedź ostrożnie. Obecnie personel medyczny jest w pełni wykorzystywany. Ponadto szpitale należą do najbardziej ryzykownych miejsc do rozprzestrzeniania się Covid-19. Nie jest to więc dobry moment na „szpanowanie”.  

Warto mieć też przy sobie zapasową dętkę lub łatkę samoprzylepną i podstawowe narzędzie - pompkę. Maska bądź szalik na wypadek, gdybyś wciąż potrzebował pomocy innych też może okazać się potrzebna, podobnie jak komin, czy kolnierz rowerowy.

3. Na zdrowie!

Nie zapomnij o uzupełnianiu płynów. Na przykład termiczna butelka rowerowa utrzyma temperaturę napoju przez kilka godzin. Zafunduj sobie witaminy, ale uważaj na niepotrzebnie wysokie dawki. Organiczny cynk najlepiej przyjmowany rano na czczo w ilości około 10 mg zmniejsza ryzyko chorób wirusowych,. Oczywiście dobrze znana witamina C (250-500 mg) i selen (0,05 mg) są również skutecznymi suplementami.

Znajdź źródła witamin i minerałów, zwłaszcza w jedzeniu. Ciało najlepiej wykorzystuje zasoby naturalne - głównie z owoców i warzyw. Należy pamiętać, że pomimo ograniczeń nadal musimy spędzać czas na świeżym powietrzu i potrzebujemy promieni słonecznych do produkcji witaminy D.

4. Ubierz się w odpowiedni sposób

Funkcjonalna koszulka, która odprowadza pot i zapewnia suchość. Rowerowy płaszcz przeciwdeszczowy chroniący przed wiatrem i deszczem. Czapka i rękawiczki. Teraz szczególnie ważne jest, aby dobrze się ubierać i nie zmarznąć, nieodpowiedzialne osoby mogą obciążać system opieki zdrowotnej jeszcze bardziej.

5. Słuchaj swojego ciała!

Pamiętaj, że chcesz naładować się energią. Teraz naprawdę nie ma potrzeby intensyfikacji treningu. Rozważ to, ponieważ również przetrenowanie powoduje stres, który zwiększa prawdopodobieństwo choroby. Podczas treningu o wysokiej intensywności odporność osłabia się na kilka godzin, zwiększając ryzyko np. chorób wirusowych górnych dróg oddechowych.